Sbíraní a úschova bylinek

    

29. Co byste měli vědět - karta č. 1

Bylinky sklízejte krátce před rozkvétáním, když jsou nejaromatičtější. Sbírejte je ráno, až oschne rosa. Studenou vodou je opláchněte a rozprostřete na utěrce. Obracejte, dokud neoschnou.

Uchovávání sušením: Bylinky svažte do svazečků a sušte na suchém, vzdušném a stin­ném místě, až šustí a lístky se dají rozemnout. Pak je sdrhněte se stonků, pevně napěchujte do sklenic a uschovejte uzavřené a chráněné před světlem. Hodí se: bazalka, libeček, saturejka, majoránka, rozmarýn, šalvěj a tymián. Kopr, estragon a oregano jen pro domácí potřebu, průmyslové sušení pomocí mrazící metody je kvalitnější.

Uchovávání zmrazením: Vhodné bylinky jsou: saturejka, kopr, kerblík, libeček, majoránka, máta, petrželka, bedrník, rozmarýn, tymián a meduňka. Čerstvé bylinky osušte, odvažte a zmrazte je v nádobách tak, abyste je mohli odebírat po lžících. Velmi doporučujeme zmrazit ve směsi s máslem, které chrání bylinky před okysličením a čerstvost je ještě lépe zachována.

Uchovávání v oleji: Bazalka a tymián si v podzemnicovém oleji zachovají své aroma, protože je obalí tuhnoucí tuk. By­linky nechte na plátně schnout po 2 dny, sdrhněte je se stonků, nacpěte do malých sklenic a doplňte pomalu olejem. Vzduchové bublinky nechte vystoupit vzhůru a sklenice olejem zcela vyplňte. Zapalte kapku alkoholu ve víčku, bleskurychle obraťte na sklenici a zašroubujte. Po otevření uchovávejte v lednici a udržujte pokryté olejem.

Konzervování octem: Bylinky osušte, posekejte a uchovávejte zalité octem. Později přefiltrujte a používejte podle chuti ocet, který aroma od bylinek převzal. Hodí se pro: bazalku, brutnák, saturejku, kopr, estragon, kerblík, libeček, petrželku, mátu, bedrník, rozmarýn a tymián.