Hlíva ústřičná

    

29. Co byste měli vědět - karta č. 2

Hlíva ústřičná je velmi šťavnatá, aromatická houba pevné konzistence. Je pískově žlutá až nahnědlá, nebo namodralá. Pěstuje se nyní zvýšenou měrou v Holandsku a v Horní Falci. Na našem trhu je také stále častěji k dostání. Jakmile je cena srovnatelná s čerstvými žampiony, kupte ji.

Od stromu ke slámě: V přírodě roste tato houba od října do března na pařezech a na dřevu listnatých stromů, ležícím na zemi. Houby vyrůstají ze dřeva natlačené nad sebou, zahrádkáři mohou také hlívu ústřičnou pěstovat na zahradě z koupené sadby. Profesionálové pěstují tuto houbu úspěšně na řezance.

Lehké a jednoduché: Tyto houby se mohou právě tak jako uměle pěstované žampiony konzumovat bez obav před škodlivinami. Hub si ceníme především pro jejich chuť a vůni, nezanedba­telný není ani jejich obsah minerálních látek a stopových prvků a množství některých vitaminů. Jejich příprava je jednoduchá a rychlá.

Krájením na drobné kousky napomáháme snadnější stravitelnosti houbových jídel. 100 gramů hlívy ústřičné má jen 100 joulů / 24 kalorie. V papírovém sáčku, uložené v chladničce zůstanou až 3 dny čerstvé.

Jak je čistit: Krátce je opláchněte studenou vodou, nenechte je však ležet ve vodě, protože by ztratily aroma a začaly by být houbovité. K osušení je rozprostřete na utěrce. Nožičky vyřízněte z kloboučku a nakrájejte na tenké plátky. Kloboučky nakrájejte na nudličky.

Zásoba a rozmanitost: Hlíva ústřičná se dobře hodí k nakládání, sušení, sterilaci a ke zmrazení po krátkém spaření. Při -18 oC je můžete uchovat až 8 měsíců, jako hotové jídlo až 3 měsíce. Nechte je včas rozmrazit. Konzervované nebo čerstvé houby duste na rozpuštěném másle v malých porcích 5 až 8 minut, osolte a opepřete a smíchejte se sekanou petrželkou. Jezte s chlebem, nebo je vychutnejte jinak.