Vaření v mikrovlnné troubě

29. Co byste měli vědět - karta č. 21

Mikrovlnné přístroje nemohou nahradit sporáky, mohou je jen doplnit. Mnoho jídel se v nich dá tepelně upravit, smysluplné jsou pro malé množství pokrmů; dvojnásobné množství vyžaduje již dvojnásobný čas tepelné úpravy. Proto není tepelná úprava větší dávky výhodná ani časově, ani pokud jde o spotřebu energie.

Dušení zeleniny: S výjimkou fazolek můžete veškerou zeleninu dusit v mikrovlnné troubě. Stačí malé množství tuku a tekutiny a zelenina je pěkně ba­revná a chutná. Proto ji solte až po dušení. Nakrájejte ji na malé kousky a během dušení občas zamíchejte; růžičky květáku a brokolice položte stonky směrem ven. Čím více tekutiny zelenina obsahuje, tím lepší je výsledek. Výtečná jsou například oloupaná a semínek zbavená rajčata s trochou oleje, pepře, tymiánu a soli. Duste je přímo v salátové míse, ve které je chcete podávat, a přikryjte talířem. K přikrytí lze rovněž použít dírkovanou fólii do mikrovlnné trouby.

Ryba si udrží tvar.Celé ryby jsou v mikrovlnné troubě nestejně propečené, tvarově a chuťově se nejlépe zdaří filety a steaky. Kousky položte vedle sebe do máslem vymaštěné formy na podklad z drobných kostiček šalotky, sekané petrželky a vloček másla a tepelně upravujte v uzavřené formě. Praktická je také příprava mušlí, kde potřebujete na 500 g 4 minuty. Často je při vypnuté troubě zamíchejte, aby byly rovnoměrně hotové.

Bez obav z připálení: Jídla, která se snadno připalují, můžete nechat přejít varem a dovařit v mikrovlnné troubě. Například rýži, obilí a luštěniny, krupici, vše, co má v přesně určeném množství tekutiny nabobtnat. Zbytečné jsou vodní lázně pro jídla, která v nich mají ztuhnout při teplotách pod 100 °C. Tedy míchaná vajíčka, pikantní svitky nebo sladké pudinky. Pudink dejte do formiček z umělé hmoty, skla nebo keramiky, postavte do kruhu a střed nechte volný. V mikrovlnné troubě ušetříte i spoustu nádobí.