Jak vymačkat šťávu z citrusového ovoce

29. Co byste měli vědět - karta č. 22

Mírným tlakem na široký kužel odšťavňovačů citrusových plodů a pomalým krouživým pohybem vymačkáte z citrusových plodů maximum šťávy. Kdo pravidelně pije šťávu z pomerančů a grapefruitů, udělá dobře, když si koupí elektrický přístroj. Náklady na pořízení se rychle vyplatí, protože výtěžek šťávy bývá o 20 % vyšší, než u ručních přístrojů. Přístroj se snadno obsluhuje a ošetřuje. Po použití ho opláchněte studenou vodou a příležitostně vyčistěte běžným prostředkem na mytí nádobí. Pro běžnou potřebu je však tato investice zbytečná.

Malé ruční odšťavňovače: Jsou ke koupi ve velkém výběru. Přesvědčte se, zda sítko s trnem pevně dosedá na misku. Ta by měla mít takový objem, aby bez problémů pojmula šťávu vymačka­nou ze středně velkého plodu. Má mít rukojeť a hubičku na vylévání. Použitý materiál by měl být stabilní, odolný proti působení kyselin. Vhodné je tlustší lisované sklo nebo ušlechtilá ocel. Tato pomůcka zcela postačuje k vymačkání šťávy z citronů a limetek,

kterou téměř denně potřebujeme do salátů, omáček, na koláče, do nápojů a sladkých jídel.

Malé stolní odšťavňovače: Mnohá jídla se dochucují až u stolu několika kapkami citronové šťávy. Příkladem mohou být vídeňské řízky, pečené ryby, královnina paštička a mnoho dalších jídel. Užitečné jsou malé odšťavňovače, do nichž můžete vložit osminky citronů a vymačkat je přímo nad jídlem. Jde to samozřejmě i pomocí vidličky. Osminku citronu na ni nabodnete a konce zmáčknete. Ovšem znečistíte si prsty, což je nepříjemné a vynucuje si prostřít mističky na omytí prstů pro každé­ho stolovníka.

Velké ruční odšťavňovače se obsluhují dvěma pákami. Mají tu nevýhodu, že z plodů vymačkají nejen ovocnou šfávu, ale i šfávu a silice z kůry, která je v našem prostředí většinou chemicky ošetřená.