Omáčky pokaždé jinak

29. Co byste měli vědět - karta č. 23

V dnešní kuchyni můžete moderními pomůckami vykouzlit omáčky zcela netradičním způsobem. Mixér a tyčinka, sloužící k rozmělnění potravy, promění pevné přísady s trochou tekutiny za několik sekund v hutnou a přirozeně hustou omáčku. Pevné přísady vkládejte do zapnutého mixéru otvorem ve víčku, po troškách přidávejte tekutinu tak, aby pyré mělo správnou konzistenci.

Z letních bobulovin a kiwi připravte syrové omáčky. Počítejte s tím, že ovoce rozmělníte na kaši velice rychle. Dbejte, aby se semínka nerozdrtila, mohla by nepříznivě ovlivnit chuť. Jistější je propasírování ovoce sítem. Čím zralejší je ovoce, tím méně cukru přidávejte.

Peckoviny získají plné aroma teprve povařením. Potřebují pak více cukru. Podle chuti a zvyku můžete připravit kaši ze syrového nebo vařeného ovoce, například z meruněk, třešní, broskví, švestek. K ovoci se světlou dužninou přidejte citronovou šfávu, aby nezhnědlo.

Pečeně připravte s cibulí a kořenovou zeleninou, kterou předem osmahněte. Zeleninu propasírujte sítem, kaši přidejte k výpeku a po­vařte. Sametově jemnou omáčku získáte, když jemným sítem pro­pasírujete i šfávu z pečeně.

Kůži z drůbeže, kterou neupotřebíte do ragú nebo frikasé, drobně pokrájejte, přidejte uvařenou zeleninu a trochu vývaru. Omáčku vařte 10 až 20 minut a podle chuti propasírujte nebo rozmixujte.

Rybu duste na másle ve větším množství hrubě nakrájené petrželky a cibule. Filet osolte, podle velikosti duste 2 až 8 minut. Výpek rozmixujte, povařte a našlehejte s trochou másla nebo smetany.

Pro studené omáčky připravte v mixéru kašovitou hmotu z bylinek. Přidejte k nim trochu vody, oleje, vývaru a přísady jako je žloutek, vařené vejce nebo hořčice. Vyhněte se smetaně, která omáčku sráží.  Zkuste 15 minut dusit 250 g listů šťovíku v 50 g másla. Rozmixujte, přidejte sůl, pepř a cukr.