Vaříme v tlakovém hrnci

29. Co byste měli vědět - karta č. 31

Tlakový hrnec je ohromný vynález. Šetří energii, ale především čas, protože doba potřebná na tepelnou úpravu potravin se jeho použitím výrazně zkracuje, a to až o dvě třetiny. To samozřejmě ovlivňuje i zbytečné ztráty vitaminů.

Pro koupi tlakového hrnce hovoří mnoho důvodů, a ti, kteří ho používají, už by se bez něj neobešli. Podrobnosti se dočtete ve speciálních návodech a publikacích. K tlakovému hrnci nerozlučně patří i minutník, který spolehlivě připomene, kdy je vaření u konce. To je velmi důležité, protože jinak se pokrm v hrnci rozvaří a znehodnotí. To se týká především zeleniny, ale maso není výjimkou.

Dušená jídla, jako rolády, guláše a pečeně můžete v tlakovém hrnci nejprve osmahnout a pak dusit. Přidaná zelenina se ve výpeku rozvaří a zahustí omáčky.

Pomocí páry uvaříte na vloženém sítu především brambory a zeleninu. Zachová se tak většina minerálních látek, jídlo je aromatické a stačí je málo osolit.

Plněnou zeleninu, jako zelné rolády, paprikové lusky, okurky a cibuli můžete dusit v páře nad vývarem, který potom poslouží jako základ omáčky. Nebo ji můžete dusit ve výpeku doplněném nejméně 1/4 l vody. Výpek má sahat do výšky několika centimetrů.

Luštěniny se vaří dlouho, a to i tehdy, když je přes noc namočíte. Tlakový hrnec uspoří mnoho času. Chcete-li je vařit jen v malém množství tekutiny, chraňte je před připálením vložením do síta. Počítejte s tím, že nabydou. Vařte pouze množství, odpovídající vašemu tlakovému hrnci.

Zimní zelí je tužší a chutná, jen když ho uvaříte do měkka. To se týká jak červeného, tak i bílého zelí, které nejdříve v sítu spařte, aby se zbavilo ostré chuti. Až pak je dejte vařit do čerstvé vody. Červené zelí připravujte obvyklým způsobem, ale kratší dobu.

Vývary jsou rychle hotové a často jsou doplňkovým produktem, protože lze vyvářet kosti se zbylým masem a zeleninou, čímž získáte levný vývar pro další použití.