Vaříme v římském hrnci

 29. Co byste měli vědět - karta č. 46

Římský hrnec dostal pojmenování po římském vojevůdci Lucullovi, který platil za gurmána a dával při vaření přednost nádobám z kameniny. Pečeně v nich pěkně zezlát­nou a nevyschnou, polévky se vaří, aniž se vypařují, nepřevaří se a nepřipálí. Sporák zůstane čistý.

  1. V kamenině můžete vařit jídla buď zcela bez, nebo jen s malým množstvím tekutiny. Zůstanou šťavnatá a jsou chutná i s malým množstvím soli nebo koření.

  2. Všechna jídla můžete připravovat bez tuku nebo jen s malým množstvím, což je zdravé.

  3. Drážky na pečení, které jsou na dně, se postarají o stejnoměrné hnědnutí. Má-li vzniknout kůrka, pečte posledních 10 minut bez poklice.

  4. Hrnce jen oplachujte, nedřeteje čisticími prostředky. Jsou-li páry kameniny po dlouhém užívání ucpané, nádobu vyvařte.

  5. Před každým upotřebením vložte nádobí na 10 minut do vody, aby se kamenina nasákla a potraviny se vařily co možná nejšetrněji.

  1. Kameninová nádoba při rychlé změně teploty praskne. Studenou ji proto nikdy nestavte na horkou varnou desku nebo otevřený plamen, ne­dávejte ji do rozpálené trouby. A naopak, horkou ji nestavte na studenou podložku.

  2. Pokrm se začíná vařit, jakmile tekutina začne perlit.. Děje se tak v závislosti na množství tekutiny po 30 a více minutách. Jídla získají na chuti, budete-Ii je vařit (v případě pochybnosti) trochu déle.

  3. Pokud přidáváte tekutinu, přidávejte ji horkou.

 

Kameninu vkládejte vždy do studené trouby na studený rošt a teprve potom sporák zapněte. U plynu nastavte nejprve nejnižší teplotní stupeň, po 5 minutách zvolte stupeň 2-3 a po dalších 5 minutách nastavte požadovanou teplotu (většinou stupeň 4-5).