Horkovzdušné trouby

 29. Co byste měli vědět - karta č. 47

Moderní trouby mají do zadní stěny zabudovaný větrák, který stejnoměrně rozvádí teplotu. To má mnohé výhody:

Odpadá předehřívání, protože teplo se rychle šíří od zdroje k připravovanému pokrmu.

Šetří se energie, protože zabudovaný větrák umožní používat nižší teploty. Podle kvality výrobku činí úspory 20 až 40 procent.

Při pečení dosáhneme mnohem lepších výsledků. Pečivo z lístkového, odpalovaného a kynutého těsta a soufflé obzvlášť dobře vzejde.

Ve 2 úrovních současně můžete péci 2 plechy s drobným a kusovým pečivem, s koláčem, pizzou.

Ve formách z bílého plechu, keramiky a skla se koláče v horkém vzduchu pekou lépe, než ve staré troubě, v níž teplo působí jen zdola a z vrchu.

Řízky můžete smažit na plechu najednou. Obalte je, 30 minut chlaďte, opatrně potřete olejem a těsně vedle sebe smažte 30 minut při 175 stupních C. Po 15 minutách je obraťte.

Kynuté těsto zvlášť dobře vykyne, dáte-li je přikryté do trouby zapnuté na 50 stupňů C a po 5 minutách troubu vypnete.

Při sušení nastavte teplotu na 95 stupňů C a dvířka trouby nechte na škvírku pootevřená. V žádané poloze je fixujte kouskem dřívka. Tímto způsobem můžete na několika roštech nad sebou sušit ovoce, bylinky, houby, rozvářet švestky na povidla a sušit kdoulový chlebíček.

Rozmrazování je v horkém vzduchu také rychlejší. Maso zabalené v alobalu lze na střední liště rozmrazovat při horním a spodním vyhřívání s cirkulací vzduchu při teplotě 50 stupňů C.

Příručka, kterou dostanete při koupi horkovzdušné trouby, obsahuje mnoho dobrých rad a řadu podnětů k zamyšlení. Některá těsta, speciálně sněhová, jsou choulostivá. Avšak pečená v horkovzdušné troubě, po dopečení a vyjmutí snášejí okolní vzduch dobře a nesrážejí se.