Praktické šlehače

 29. Co byste měli vědět - karta č. 60

Šlehačka, krémy, sníh a pěna by měly při šlehání přijmout co nejvíce vzduchu. Toho se dá někdy snáze, jindy méně snadno dosáhnout různými pomůckami.

Vidličkou snadno ušleháte tuhý sníh z 1 nebo 2 bílků v polévkovém talíři, když ho přidržíte tak, aby byl trochu nakloněn. Vidličkou se rozpřáhněte a silou ji protahujte bílkem.

Metlička nesmí chybět v žádné kuchyni. Je všestranně využitelná. Kvalitní metličky mají stabilní dráty z ušlechtilé oceli, které jsou bezpečně zakotveny ve vytvarovaném držáku. Jsou robustnější a lépe se drží v ruce než metličky z jemných drátů, které se rychle rozbijí. Aby zpracovávaná hmota měla dobrou konzistenci, dejte ingredience do velké kulaté mísy. Metličku protahujte krouživými pohyby kolmo k hmotě a občas okraj mísy objeďte, aby se hmota oddělila od stěn. Při větším množství je to namáhavá práce, která však zaručuje optimální výsledek. S metličkou v ruce nejlépe odhadnete správnou konsistenci hmoty.

Ruční míchací přístroje práci usnadňují jen málo. Musíte je všelijak naklánět, abyste se metlou dostali do všech částí nádoby, práci přerušovat, abyste hmotu uvolnili od okrajů a dosáhli tak rovnoměrného šlehání.

Elektrické míchací přístroje (ruční mixery), vyžadují stejnou techniku jako ruční přístroje. Metly jsou tak malé, že se mísa musí většinou přidržovat v šikmé poloze, aby hmotu rovnoměrně zpracovaly, případně - je-li jí méně ­vůbec zasáhly.

Robot jako samostatně stojící přístroj se zakotvenou mísou a velkým šlehačem nevyžaduje žádnou sílu - jen pozornost, protože škoda může vzniknout i přešleháním. Důležité je, aby rotující šlehače obsáhly veškerou hmotu tak, jako u přístroje na fotografii: pracuje v proměnné šikmé poloze krouživými pohyby metličky, případně dvou metliček, které do sebe zapadají a dosahují až k okrajům nádoby. Je to profesionální přístroj, ale bohužel nevhodný pro malá množství.