Vše o houbách

 29. Co byste měli vědět - karta č. 64

Uměle pěstované žampiony nejlepší kvality mají mít zavřené kloboučky. Totéž platí i o hlívě ústřičné a dalších houbách. Pro všechny druhy hub určené ke konzumaci platí, že musí mít napnutý povrch kloboučku a žádná oschlá místa. Nasbírané houby očistěte od jehličí a zbytků humusu. Velké houby kolmo rozřízněte, protože jen tak objevíte chodbičky červů. Sbírejte jen ty druhy, které bezpečně znáte. Přitom ihned odřízněte konce nožiček a slizkou slupku kloboučku stáhněte od kraje ke středu. Domů neste houby ve vzdušném košíku a při kuchyňské přípravě dbejte na následující:

  1. Houby omyjte jen, je-li to zapotřebí. Přitom je proplachujte krátce a důkladně ve studené vodě, nechte na sítu okapat, a chcete-li je smažit, osušte utěrkou.

  2. Kloboučky nakrájejte kolmo a nožičky napříč na plátky. Čím je houba tužší, tím tenčí plátky - aby se aroma mohlo plně rozvinout.

  1. Houby neduste ani nevařte déle než 10 minut, jinak ztvrdnou a ztuhnou. Aroma se rozvine, smaží-li se rychle jen malé porce najednou na másle nebo slanině. Stále míchejte a teplotu upravte tak, aby se tuk neustále škvařil. Pak trvá jen minutu nebo dvě, než houby začnou vonět a jsou hotové. Takto připravené můžete přidávat do jiných jídel nebo podávat s omáčkou z vypečené šťávy. Dejte přednost přísadám jako jsou smetana, cibule, trocha česneku a petrželky, přidejte trochu rozmarýnu a pepře.

Houby před smažením nebo zmrazením trochu osolte a pod pokličkou zahřejte, až pustí šťávu. V sítku je nechte okapat a oschnout. Šťávu použijte do polévky a omáčky. Můžete ji také svařit do zhoustnutí a použít později k ochucení nebo v ní můžete houby zmrazit (do 8 měsíců).