Vaření na plotně

 29. Co byste měli vědět - karta č. 66

Na dušení pokrmů používejte pokud možno kastroly - menší nebo větší, ale nízké nádoby. Musí dobře přiléhat k plotně sporáku, u elektrického sporáku tak velmi ovlivníte spotřebu energie. Poklička má dobře těsnit, během vaření by pára neměla unikat, ale zkondenzovaná kapat zpět na vařené jídlo. Nemusíte tolik podlévat.

Větší teplo potřebujete jen pro osmahnutí masa nebo jiných potravin. Potom už postačí nastavení na nejnižší stupeň, při kterém se jídlo pomalu vaří. Krátce před dokončením plotýnku elektrického sporáku vypněte a využijte i naakumulované teplo.

Kuchyně našich babiček se neobešla bez husté, kaloricky vydatné omáčky, zahuštěné moukou a smetanou, bez níž se neobešlo téměř žádné jídlo. Maso se opékalo převážně na sádle. Dnes se přísady pokrývají tekutinou jen nepatrně a zahušťují se současně vařenou zeleninou, jako je cibule, rajčata nebo paprika. Kousky masa se sice restují na tuku, používá se však s mírou. Upřednostňujte rostlinný olej nebo máslo.

Osmahnuté kousky masa dodávají dušenému jídlu jakost i chuť. Připravujete-li větší množství masa, osmahněte je postupně na pánvi po menších porcích a po této proceduře vraťte do kastrolu.

Koření se přidává k základu a dusí spolu s ostatními přísadami.

Zelenina a cibule se přidávají ještě před tekutinou a krátce s ostatním podusí. Přitom stále míchejte, protože spálené kousky by zkazily dobrou chuť. Hned na počátku přidejte také stroužek česneku.

Maso na dušení za zlevněné ceny vždy kupte. Můžete je zmrazit syrové a pokud je libové, uchovat do zásoby až 12 měsíců. Tuk žlukne i v mrazícím boxu, vydrží nanejvýš 4 měsíce.

Při zatavování do fólie maso pevně stlačte, aby z balíčku vyšel vzduch. Také vařená jídla zmrazte v pevně uzavřených nádobách. Skladujte do 3 měsíců.