Šetříme energii

29. Co byste měli vědět - karta č. 77

Desatero pro uživatele elektrického sporáku, uváděné již ve starých kuchařských knihách, nic neztratilo na svém významu a platí v plné míře dodnes.

Hrnce a pánve musí mít rovné, ideálně i zabroušené dno, aby kontakt s varnou plotýnkou byl co nejtěsnější. Dobře poslouží i nádobí, jehož dno je za studen a mírně vyklenuté nahoru, ale po zahřátí se vyrovná.

Materiál, ze kterého je nádobí zhotoveno, by měl co nejlépe vést teplo. Čím bude těžší, tím lépe.

Poklička má pevně dosedat, aby zkondenzovaná pára neodkapávala na varnou plochu.

Trouba má větší spotřebu elektrické energie, než varné plotýnky. Menší množství připravujte na plotýnce.

Horkovzdušné trouby sporáků nového typu vedou teplo rovnoměrně celým prostorem. To umožňuje péci na více roštech nad sebou. Této výhodě však odpovídá i příkon sporáku.

Tlakový hrnec ušetří až 2/3 doby, potřebné k vaření. To oceníte především při přípravě jídel, která se dlouho vaří (vývary, luštěniny, vařená masa a rolády). Pořizovací cena je vysoká, ale vyplatí se.

Správná velikost varné plotny je o poznání menší, než průměr dna hrnce. Pak je teplota optimálně využita.

Teplotu stoupající páry můžete využít k nahřátí nádobí, nebo jídla před podáváním. I pro tento účel existuje speciální nádobí.

Nepravidelné hnědnutí nebo připalování pokrmů jen z jedné strany může mít příčinu v tom, že sporák nestojí rovně. Zkontrolujte pomocí vodováhy.

Mnoho páry znamená příliš vysokou teplotu. Přepněte na nižší stupeň, nebo plotýnku vypněte zcela, má-li vaření trvat již jen krátkou dobu.

Na téže varné plotýnce po sobě vařte pokrmy, jejichž tepelná příprava netrvá dlouho, a ty, kterým neuškodí přihřívání.