Kiwi

29. Co byste měli vědět - karta č. 86

Kiwi nazývají novozélandští Maorové rozkošného ptáka, který nemá skoro křídla a ocas a za tichého funění putuje lesy. Po něm se jmenují plody, které byly původně tak velké jako náš angrešt, ale které dnes na Novém Zélandu dosahují velikosti 5 cm. Šlechtění začalo v roce 1906 a intenzivní pěstování v posledních 20 letech způsobilo, že toto ovoce je pro nás stále levnější.

Chutí připomíná jahody, angrešt a meloun, rozpůlíte-li kiwi podélně, můžete je vyjíst lžičkou. Plody, které jsou ještě pevné, tence oloupejte, měkkým plodům sloupněte slupku. Pyré z kiwi připravujte jen krátce, jinak by se rozdrtila semínka a zhořklo by. 1 kiwi pokryje naši celodenní potřebu vitaminu C, je snadno stravitelné, protože obsahuje látku, která štěpí bílkoviny. Maso je po přidání kiwi jemnější, kiwi také zabraňuje ztuhnutí želatiny, s mlékem a tvarohem rychle hořkne. Platí to však jen pro syrové plody. Kiwi nevylučuje šfávu, nezbarvuje se a je dlouhou dobu pěkně zelené.

Vařené kiwi ztrácí barvu. Hodí se čerstvé na dortíčky a ovocné koláče, na jednohubky s drůbeží, ne­bo se šunkou a sýrem.

Ovocný salát: Plátky hrušky, kiwi, pomeranče a banánu namočte v 1/8 l bílého portského vína a upravte k podávání. Do vína přidejte 2 žloutky a 1 vejce a ve vodní lázni ušlehejte 70°C horkou pěnu, kterou v ledové vodě šlehejte do vychladnutí. Šodó nalijte na ovoce. Opražte piniová semínka nebo mandle a posypte jimi dezert. 

Regulujte zrání: Při teplotě kolem O °C vydrží kiwi až 6 měsíců, v chladu uskladněné až 8 týdnů. Zralé plody jsou měkké a můžete je ještě několik dnů skladovat v lednici. Pevné nedozrálé plody společně s jedním jablkem v uzavřeném papírovém sáčku dozrají během jediného dne.