Jak správně vařit zeleninu

    

30. Důležité základní recepty - karta č. 10

Správně uvařená zelenina je ta, která se vaří jen po nezbytně dlouhou dobu. Při krátké době vaření dochází jen k minimálním ztrátám vitaminů. Pokud chcete, aby ze zeleniny vyprchaly čpavé látky, vařte ji s odklopenou poklicí. Dbejte také na nádobí, v němž zeleninu vaříte - vhodné je smaltované nebo nerez nádobí.

 
  1. Uvařte zeleninu hned, jakmile ji sklidíte nebo koupíte - i když ji budete jíst až další dny. Nejdříve ji očistěte, omyjte a pokud možno až pak nakrájejte. Čím je zelenina tužší, tím menší kousky krájejte.

  2. Uveďte do varu přibližně 3 litry vody. Na jeden litr vody dejte 1 lžičku soli.

  3. Nakrájenou zeleninu dávejte do vody po částech, protože voda má stále vřít.

  4. Podle tuhosti zeleniny vařte jen několik sekund nebo několik málo minut. Zelenina je uvařená, je-li sklovitá nebo podle chuti více či méně křupavá. Ihned vmíchejte máslo a podávejte.

  1. Můžete též zeleninu hned ochladit pod tekoucí studenou vodou, dát okapat, zabalit a uschovat po několik dní v ledničce nebo zmrazit.

  2. Zeleninu pak zahřejte bezprostředně před podáváním na másle. Dle chuti posypte nasekanou petrželkou. Příklady, kdy je zelenina uvařená: Špenát je uvařený již po několika sekundách, jemné fazolky potřebují přibližně 3 minuty, u květáku můžete po 5 minutách odebrat největší růžičku a zkusit, zda je uvařená.Množství na jednu porci: Jako příloha asi 150 g, jako hlavní jídlo dvojnásobné množství.