Majonézové omáčky

    

30. Důležité základní recepty - karta č. 32

Majonézové omáčky jsou ideální pro předkrmové koktejly a saláty na party. Jsou také oblíbenou přílohou ke studenému masu a rosolům. Hotovou omáčkou naplňte malé sklenice až po okraj a uzavřete je. Můžete je uschovat až 14 dnů v lednici, po otevření je však rychle spotřebujte.

Na remulády nasekejte na drobno následující přísady nebo je umixujte se 1/4 l majonézy v mixéru: 1 sladkokyselou okurku, 1 lžíci kaparů, 3 cm sardelové pasty, po 1 lžíci pažitky, petrželky, plnotučné hořčice. Můžete také přidat trochu kerblíku nebo estragonu. Omáčku osolte a opepřete.

Na tatarskou omáčku oloupejte natvrdo uvařené vejce, nakrájejte je na malé kostičky a smíchejte s remuládou (viz výše). Ochuťte trochou cayennského pepře nebo několika kapkami tabasca.

Na koktejlovou omáčku smíchejte 1 lžičku cumberlandské omáčky s 1/4 l majonézy, 1 lžičkou koňaku, 2 lžícemi kečupu a takovým množstvím smetany, aby vznikla hustá omáčka. Ochuťte několika kapkami tabasca a trochou soli.

Na česnekovou majonézu oloupejte 2 stroužky česneku, podélně je rozpulte, případnou zelenou část odstraňte. Posypte solí (1/4 lžičky) a bílým pepřem (1/4 lžičky), jemně utřete. Ochuťte tím 1/4 l hotové majonézy.

Na hořčičnou majonézu smíchejte 125 g plnotučné hořčice a 1/4 l majonézy. Okořeňte 20 g strouhané cibule, trochou soli, cukru a křenu nebo kopru.

Na andaluskou omáčku smíchejte 3 lžíce rajského protlaku s 1/4 l majonézy. Vmíchejte 100 g sekané sterilované papriky. Okořeňte pepřem a citronem.

Na bylinkovou majonézu použijte co nejvíce nejrůznějších bylinek. Hodně brutnáku, anýzu, pažitky, petrželky, šťovíku, řeřichy seté a mladého špenátu. Jen málo: kopru, meduňky, libečku, estragonu, celerové natě. 100 g bylin a 1/4 1 majonézy rozmixujte.