Malinová marmeláda s alkoholem

32. Zavařujeme po celý rok - karta č. 18

     Kdo není odborník, nezná přesný rozdíl mezi marmeládou, džemem a zavařeninou. Nejužívanější ná­zev je marmeláda, i když pro za­vařeniny s kusy ovoce je správný název džem. Domácí příprava zavařenin je velmi rozšířená.

Rozpočet na 8 sklenic po 450 g:

2 kg malin
2 kg cukru
4 lžíce malinové pálenky
1 balení tekutého želírovacího prostředku včetně přidané kyseliny citronové

Příprava:

1. Maliny určené k zavařování trhejte opatrně, vybírejte jen bezvadné plody a ukládejte je do zvláštního košíčku, jehož dno vyložte plátnem. Je-li to nutné, maliny opatrně omyjte a nechte dobře okapat.

2.Cukr,  pálenku a ovoce dejte do kastrolu a pomalu přiveďte do varu. Často opatrně zamíchejte, aby se všechno ovoce nerozmačkalo.

 

3. Marmeládu vařte jen 10 vteřin, hned přilejte želírovací prostředek a zamíchejte, krátce povařte.

4. Sklenice vypláchněte horkou vodou a nechte na čistém plátně oschnout. Horkou marmeládou naplňte sklenice a uzavřete je šroubovacím víčkem nebo celofánem.

Tekutý želírovací prostředek se prodává v lahvičkách a postačí na 1,75 kg ovoce, ve velkých lahvích (Opekta) vystačí na 3,5 kg ovoce. Tento želírovací prostředek se dobře spojí s ovocem a umožňuje extrémně krátké doby vaření. Je velmi vydatný a chrání vitaminy.

Do 1/2 kg želírovacího cukru vmíchejte 1/2 kg malin a nechte přes noc pustit šťávu. Přidejte malinovou pálenku a směs uveďte do varu. Vařte 4 minuty bublavým varem. Nevařte víc než 4 kilogramy hmoty najednou, kratší dobou zpracování uchráníte vitaminy a podpoříte želírovací proces.

.