Povidla ze švestek, třešní a hrušek

32. Zavařujeme po celý rok - karta č. 26

     Při bohaté úrodě je hluboký plech přesně to pravé na povidla z čerstvého ovoce. Potřebujete pouze nepatrně cukru, protože ovoce jako malým zázrakem je tím sladší, čím více se scvrkává.

Povidla ze švestek, třešní a hrušek

Ovoce omyjte a osušte. Třešně a švestky zbavte stopek a vypeckujte. Hrušky oloupejte, rozkrojte na čtvrtky, vykrojte jádřinec a nakrájejte na kousky. Smíchejte přibližně 5 kg ovoce s 500 g cukru, dejte do hlubokého plechu a vložte do trouby. Nastavte na 150 oC, do dvířek vsuňte rukojeť vařečky, aby zůstala pootevřená a aby pára mohla unikat. Nechte asi 4 hodiny vypařovat, přitom nemíchejte. Potom každou půlhodinu seškrabujte přischlé okraje. Povidla jsou hotová, jakmile jsou zcela tmavá a šťáva hustá. Ochutnejte je a případně okořeňte skořicí a mletým hřebíčkem. Horká povidla plňte do sklenic, dbejte, aby nevznikaly bubliny, a ihned uzavřete. Uvedené množství ovoce vydá na 5 sklenic po 450 g.

 

 

Babiččino ovoce:

Připravuje se v srpnu, kdy dostanete ovoce čerstvé, dobře vyzrálé, nebo kdy je sklízíte z vlastní zahrádky. Vezměte jablka, meruňky, hrušky, ostružiny, maliny, rybíz, třešně, broskve, švestky, brusinky, angrešt a vinné hrozny. Ovoce omyjte a připravte jako obvykle, potom 4 kg rozmixujte nebo umelte v mlýnku na maso. Horkou vodou omyjte 4 citrony s tenkou slupkou, nakrájejte je na kostičky, jadérka odstraňte. Do širokého hrnce dejte ovoce, citrony a 1/2 l buď jablečného vína nebo moštu z hroznů, 100 g sekaných mandlí nebo vlašských ořechů. Při mírné teplotě vařte 20 minut za stálého míchání. Přelijte na hluboký plech a při 150 oC a lehce pootevřených dvířkách trouby nechte odpařovat, až zůstanou tuhá povidla. Uvedené množství vydá na 6 sklenic po 1/4 l. Je to vynikající ovocná pomazánka na chleba, kterou můžete naplnit korpusy dortů a slepovat sušenky. Ochutit s ní můžete i zmrzlinové poháry a krémové dezerty.

.