Ovoce na koláče

32. Zavařujeme po celý rok - karta č. 46

     Zavařování a zmrazování jsou metody, které si konkurují. Ale existují stále ještě dobré důvody, které hovoří ve prospěch tradiční sklenice se zavařeninou. Místo v mrazničce je omezené a zavařování je šetrný způsob vaření. Kromě toho je ovoce ze sklenice ihned k dispozici, zatímco zmražené zboží potřebuje určitý čas, aby povolilo. Na koláče všeho druhu můžete ovoce zavařovat i bez nálevu, pouze s cukrem, aby do nálevu nepřecházelo aroma. Při zavařování se uvolní jen trochu koncentrované šťávy, kterou můžete použít jako základ pro chutnou želatinovou polevu.

Příprava:

1. Zelený angrešt, reveň a jiné pevné ovoce očistěte podle daného druhu. Můžete také použít švestky, ostružiny, brusinky, jablka a hrušky.

2. Ovoce nakrájejte tak, v jaké velikosti je potřebujete na koláč. Ihned poté každý kilogram ovoce smíchejte s 200 g cukru a 1 až 2 lžícemi citronové šťávy.

 

3. Ovoce určené na koláč pečený na plechu navrstvěte do sklenic, které pojmou 1 1/2 l, pro malé koláče z dortové formy sklenice po 3/4 l.

4. Sklenice uzavřete, zahřejte ve studené vodní lázni při střední teplotě na 75 stupňů C a pasterujte 20 minut. Uchovávejte v chladu a temnu, aby zůstala zachována svěží barva naloženého ovoce.

5. Plech vyložte kynutým, třeným nebo křehkým těstem, na těsto rovnoměrně poklaďte ovoce a pečte.  

Náš tip:
Voda ve vodní lázni by měla dosahovat co nejvýše, protože urychluje přenos tepla. Sklenice při tom však mají ještě pevně stát. Svorky sejměte až příští den a zkuste, zda víčko sklenic drží. Nedrží-li, obsah rychle spotřebujte nebo ihned zmrazte.

.