Avokádo

29. Co byste měli vědět - karta č. 14

     Hruškové plody avokáda jsou v západní Evropě k dostání již zhruba 20 let, ale teprve před nedávnem se dostaly i na náš trh. U nás patří spíše k novinkám, zatímco např. u našich německých sousedů poptávka po nich stoupla. Najdete je především na jídelníčku v restauracích vyšší cenové skupiny.

Máslo pralesa: Tak nazývali Aztékové tyto plody s krémovitým, mírným a slabě ořechovitým aroma. Podíl tuku se od podzimu do jara zvyšuje a činí 18 až 30 % především nenasycených mastných kyselin. Sto gramů obsahuje 130 až 200 kalorií. Plody jsou bohaté na vitamin B 1, B 2, E a D, jakož i na draslík, fosfor, železo, vápník a k tomu přistupuje ještě 10 dalších minerálních látek. Jedná se o mimořádně dobře stravitelné a zdravé ovoce.

Avokádo v kuchyni: Chutná jen zralé, a to pokud se dužnina trochu poddá při zmáčknutí prstem. Tvrdé plody nechte při pokojové teplotě ještě 2 až 8 dní dozrávat.

Doporučuje se je zabalit do novinového papíru, má-li dozrávání trvat jen 2 až 3 dny. Zralá avokáda můžete uchovávat několik dní v lednici. Nařízněte je kolem pecky, otáčejte obě půlky proti sobě, a tak oddělte od pecky. Ihned potřete citronovou šťávou, aby avokádo zůstalo světlé. Dá se dobře použít na sladké a pikantní saláty a na sladké krémy, nakrájené na plátky jako obloha celozrnného chleba s máslem, solí a pepřem. Avokáda nesnášejí vysoké teploty, vařené nebo pečené avokádo chutná hořce. 

Dva recepty: Kompot ze 125 g čerstvých brusinek a 60 g cukru smíchejte za studena s krémem ze 125 g čerstvého sýru a 1/8 l šlehačky a naplňte do 4 půlek avokáda.

Připravte pyré ze 2 avokád se šťávou z 1 citronu a smíchejte s kostičkami ze 2 natvrdo uvařených vajec, 2 krátce vařených šalotek, nakrájeného svazku pažitky. Osolte a opepřete. Podávejte s grahamovým chlebem a řeřichou.