Kvalita vajec

29. Co byste měli vědět - karta č. 20

Kdy jsou vejce čerstvá?

Do obchodů se vejce expedují na platech nebo v kartonových krabičkách a bývají označena písmenem a číslicí. Písmeno vyjadřuje velikost (hmotnost) a číslice obvykle týden, ve kterém byla v daném měsíci vložena do obalu. Skutečné stáří - případně i domácích neoznačených vajec lze zjistit následujícím testem:

  1. Ponoříte-li čerstvé vejce do vody, klesá ke dnu ve vodorovné poloze, protože kulatý žloutek leží uprostřed. Kompaktní bílek obklopuje trocha bílku vodnatého. Obsah vejce drží pevně za blánu pod skořápkou, ze které se po uvaření jen těžko uvolňuje. Proto čerstvé vejce snáze oloupete pod studenou vodou. Tato vejce vařte ke snídani, přidávejte do krémů a těsta, upravujte jako "ztracená", míchaná nebo syrová do pomazánek.

  2. Vzduchová bublina 7 dní starého vejce je už větší, proto se vejce ve vodě postaví kulatou

stranou šikmo vzhůru. Roztlučete-li je, posune se žloutek ke straně. Bílek je řidší. Jsou vhodná k vaření natvrdo.

  1. Ponoříte-li 2 až 3 týdny stará vejce do vody, zůstanou stát na špičce. Za čerstvá je už nelze považoval. Čím se řídí cena vajec. V současné době u nás neplatí žádná norma, vejce se běžně třídí a označují podle hmotnosti:

  2. E - hmotnost nad 65 g
    A - hmotnost 60 až 65 g
    B - hmotnost 54 až 59 g
    C - hmotnost 50 až 53 g
    D - hmotnost 47 až 52 g
    V - nestandart
    vejce lehčí než 47 g
    větší nebo dvou žloutková
    křapky.

Skladování vajec: Optimální jsou teploty od 7 do 13 stupňů C a čisté prostředí. Do 10 měsíců můžete zmrazit žloutky rozkvedlané s trochou cukru nebo soli a bílek bez přísad. Použijte je jen na pe­čení nebo do krémů.