Kořenění a dochucování

29. Co byste měli vědět - karta č. 25

Sůl dokáže, více než jakékoli koření, zdůraznit chuť pokrmu, u sladkých jídel jí přidáváme špetku. Při vaření dochucujeme v každé fázi, protože příliš málo soli je právě tak špatné, jako použije-li se jí příliš mnoho. Kuchyňskou sůl můžeme také smíchat se solí se sníženým obsahem sodíku případně s bylinkovou solí, protože pak koření silněji, a proto je zdravější. Bylinkovou sůl si můžete připravit sami ze 100 g bylinek a 30 g soli. Vhodná je bazalka, brutnák, kopr, kerblík, libeček, petrželka, bedrník, portulák, pažitka a meduňka. Nejlepší je směs. Jemnou zeleň rozmělněte, a jakmile je usušená, naplňte do skleniček a přikryjte solí. Uskladňujte v temnu nebo zmrazte. Vydrží do příští sezony.

Cibule a česnek zdůrazňují vlastní chuť pokrmů a pomáhají omezit sůl. Česnek ztrácí na ostrosti, jestliže jej vtlačíte do soli. Syrové cibule na vzduchu snadno zhořknou. Uvaříte-li je nebo opláchnete-li je horkou vodou, ztrácejí svou palčivost, která může být na závadu u syrové zeleniny nebo u salátů, které se musí uležet.

Vývary všeho druhu přinášejí plnou chuť; z extraktu je připravíte rychle. Dobré výrobky jsou jen zdánlivě drahé, jsou totiž velice vydatné. Levné zboží klame množstvím glutamatu, který může vést k monotónní chuti. Totéž platí i pro instantní výrobky, z nichž se připravují omáčky.

Kořenité omáčky pomáhají při dochucování. Vedle klasické worcesterské omáčky poslouží především sójové omáčky od slané až po sladkou, jejichž aroma je rozdílné. Mírné a vyrovnanější jsou sójové omáčky z Japonska. Převážně z feferonek se vyrábí omáčka chilli, tabasco a Sambal Oelek, dodávají chuť tam, kde pálivá chuť chybí.

Různé: Koření a bylinky dodávají na důrazu, pepř je nejlepší čerstvý z mlýnku. Prášek z hub zvýrazňuje aroma masa, špetka cukru působí zázraky u nakyslých jídel, několik kapek octa nebo citronu přináší čerstvou chuť a ubírá na ztuchlosti. Máslo a smetana rozvíjí aroma, vzniká chuťová plnost.