Co se zbylými omáčkami

29. Co byste měli vědět - karta č. 27

Jen docela malý zbytek pikantní omáčky může kdykoli dodat chystanému jídlu lepší chuť a přispět k jeho dokonalosti. Proto nic nevyhazujte, co zbyde, uložte do nádoby s pevným víčkem a vložte do lednice, ve které zbylé omáčky vydrží spolehlivě alespoň týden, pod tukovou vrstvou dokonce i mnohem déle. Zbylé omáčky můžete také zmrazit. Využijte k tomu nádobu na ledové kostičky. Zmrzlé kostky můžete volně skladovat v sáčcích a vyjímat je po jedné podle potřeby. Omáčky můžete dát také do skleniček, ale dbejte, aby nebyly naplněné až po okraj, protože omáčky se mrazem rozpínají. Využít můžete i malé kelímky od jogurtu nebo jiné nádobky z tenké umělé hmoty. Použijte je jen jednorázově, protože vystaveny nižším teplotám křehnou a snadno popraskají.

Bílou omáčku můžete přidat do všech tvarohových směsí a sýrových pomazánek. Můžete ji rozkvedlat v mléce a vejci a použít do nákypů. Smíchaná se strouhaným sýrem je výtečná na toasty a všechny pokrmy, které se zapékají.

Masové vývary můžete tímto způsobem snadno zahustit, jsou pak vydatnější.

Rajskou omáčku smíchejte s rajským protlakem a vhodnými bylinkami a použijte na pizzu nebo obdobná jídla. V malém množství ji můžete přidat i do gulášů, náplní masových rolád nebo k hovězí pečeni. Přidat ji můžete také ke všem zeleninovým polévkám, které zahustí a chuťově zvýrazní. Kromě toho můžete rajskou omáčku kdykoli použít k jídlům z mletého masa s těstovinami.

Hnědou omáčku a šťávy z pečení využijte při přípravě steaků. S jejich pomocí uvolníte připečený výpek ode dna pekáčku a vykouzlíte více kořeněné šťávy. V malém množství prospěje i světlým omáčkám a krémovým polévkám.

Hořčičnou a křenovou omáčku můžete kdykoli přidat do majonézy k přípravě například vaječného, masového, rybího a salámového salátu. Už jedna lžíce zahustí marinádu na čerstvé saláty. Můžete je také namazat na chléb s máslem a bohatě obložit.