Šlehačka - krém na mnoho způsobů

29. Co byste měli vědět - karta č. 32

Smetana určená ke šlehání by měla obsahovat minimálně 30 % tuku. Méně tučná smetana přijme při šlehání méně vzduchu, není dostatečně tuhá, rychle řídne.

Smetana musí uzrát. Šlehat ji můžete teprve po 2 dnech. A pokud ji uskladníte při 5 až 7 stupních C v pečlivě uzavřené nádobě, pak se každým přibývajícím dnem šlehá stále lépe, je pevnější a vyšleháte ji na dvou až třínásobek objemu. Jako čerstvá vydrží 10 i více dnů. Kritickým měsícem je květen, kdy se krávy začínají pást a místo sena žerou zelenou trávu, která tuk změkčuje. V této době se musí zrání smetany vě­novat obzvláštní péče.

Ztužovače šlehačky jsou podpůrné přípravky, které prospívají vzhledu šlehačky, ale příliš neprospívají její chuti.

Všechno musí být studené: smetana, šlehače, mísa i všechny přísady. Dokonce i místnost má být chladná, chceme-li, aby šlehačka byla co nejvzdušnější.

Ruční elektrické šlehače využijte při přípravě šlehačky jen na poloviční výkon,

aby smetana vstřebávala co nejvíce chladného vzduchu. Nejprve šlehejte krouživou metlou, aby se smetana šlehala rovnoměrně. V poslední fázi použijte metly na sníh. S jejich pomocí dobře ušleháte i zbytky tekuté smetany při okraji nádoby a podle rostoucího odporu hmoty poznáte, kdy má šlehačka správnou konzistenci.

V robotu se zakotvenou mísou šlehejte nejméně 1/2 litru smetany. Na nejvyšším stupni šlehejte smetanu do krémovité konzistence, pak přepněte na stupeň. Šlehačku stále pozorujte, aby se nesrazila. Máte-li pochybnosti, použijte v poslední fázi metličku.

Pro ochucení užijte na 1/4 l smetany 20 g cukru. Šlehačka chutná nejlépe čerstvá. Vychlazenou ji můžete skladovat až 12 hodin, potom ji znovu našlehejte.

Cizí aroma přijímá smetana snadno a rychle. Proto ji nikdy neskladujte například blízko cibule či jiných aromatických potravin. Stejně snadno jako nepříjemné, přijímá smetana i vítané aroma.