Klíčky a výhonky

29. Co byste měli vědět - karta č. 34

Abyste byli úspěšní, pořiďte si sadbu, která vzklíčí. Pro první pokusy je vhodná či zrna, čočka a pšenice, pískavice, lněná semena, vojtěška, řeřicha, fazol mořský, ředkev, sezam, sójové boby a slunečnice. Každý druh dejte klíčit odděleně.

Příprava:

  1. Širší sklenici naplňte z 1/4 sadbou a do poloviny vodou, která může být až 30 oC teplá

  2. Sklenici překryjte gázou a zavažte. Na jeden den postavte nádobu na světlé místo s teplotou 20-25 oC.

  3. Vodu slijte, doplňte čerstvou přímo z vodovodního kohoutku. Sadbu propláchněte. Sklenici překlopte na mřížku a vodu nechte přes gázu odkapat. To provádějte 2x denně.

  4. Podle druhu, klimatu a roční doby trvá delší nebo kratší dobu, než se objeví klíčky a začnou růst. Tento proces podporuje stejnoměrné denní světlo a teplo.

  1. Dá-li se zrno snadno rozmáčknout, můžete jej použít k přípravě pokrmu. Pšenice je použitelná, jakmile se objeví klíčky. Jiné druhy denně zkoušejte tak dlouho, až budou chutnat lahodně.

  2. Vojtěšky dejte do litrové sklenice jen 3 lžíce a přiveďte je ke klíčení stejným způsobem jako ostatní. Jakmile se ukáží 2 lístečky, propláchněte a odstraňte slupky. Klíčky dejte do 2 sklenic, zavažte plátnem a nechte postavené na světlém okně, až zezelenají.

  3. Sójové boby a fazol mořský nechte klíčit ve tmě a výhonky dorůst do velikosti 8 cm. Fazol mořský je jemný, sójové boby můžete nechat růst ještě déle.

  4. Klíčky využijte na přípravu salátů. Na fotografii: Čekanka, jablka, pomeranče a mrkev v marinádě ze slunečnicového oleje s citronovou šťávou, bylinkovým máslem, pepřem. Posypané petrželkou a pšeničnými klíčky.