Nápady pro využití pečící fólie

    

29. Co byste měli vědět - karta č. 5

Při použití pečící fólie neunikne z potravin žádné aroma. Vznikne kořeněná pára, která vede teplo skoro tak dobře, jako tekutina, která je vodí nejlépe. Je dobré vědět, že nejhorší vodič tepla a nejnáročnější na energii je suchý vzduch v troubě.

Maso na vaření připravujte ve fólii na pečení, má-li vzniknout koncentrovaná šťáva. V potřebném množství přidejte do fólie vodu, víno nebo vývar, kromě toho houby, zeleninu na polévku, cibuli, česnek, bylinky a koření. Dobře uzavřete a za mírného varu vařte v dostatečném množství vody. Nasolené vyuzené maso má 1 den před vařením ležet ve studené vodě, aby se sůl vyplavila. Tímto způsobem se maso všeho druhu připraví velmi šťavnaté buď zcela bez tuku nebo jen s malým množstvím tuku, neboť je k přenosu aromatu důležitý.

Chléb a vánoční štolu pečte po vytvarování ve fólii. Udrží si v ní velice dobře svůj tvar, jsou vláčnější a přesto dostatečně hnědé. To platí také pro ovocné koláče ve formě a kynuté

záviny, jako například makové a ořechové. Vyzkoušejte a sami uvidíte. Sami přijdete na další možnosti využití pro vaše oblíbené recepty.

Housky zmražené do zásoby budou tvrdé a suché, pokud je budete rozpékat nechráněné v troubě. S několika kapkami vody je dejte do pečící fólie a vložte do studené trouby. Jakmile se vyhřeje, můžete housky po 5 minutách vyjmout. Budou křupavé a přitom vláčné. Rozpékejte jich jen tolik, kolik právě spotřebujete.

Paštiky můžete bez obtíží vyjmout, jestliže vyložíte formu pečící fólií. Doporučujeme fólii i do terin s rybí a masovou paštikou, pak již nemusíte formu vykládat slaninou. Stačí jen trochu pomastit a budou přesto šťavnaté a přitom dietnější. Při vaření na sporáku nebo v troubě smí vodní lázeň jen slabě perlit. Troubu nezapínejte na teplotu vyšší než 150 stupňů. Je-li trouba příliš horká, scvrkne se paštika a plave zdeformovaná ve vlastní šťávě. Škodu již nemůžete nijak napravit.