Co byste měli vědět o rýži

 29. Co byste měli vědět - karta č. 51

Jakost rýže je vždy uvedena na obalu. Nejkvalitnější rýže obsahuje nanejvýš 5% zlomků, standardní rýže do 15%, konzumní rýže 25% a konzumní rýže se zvýšeným podílem zlomkové rýže do 40%. Všechny druhy jsou stejně hodnotné, se snižující se kvalitou jsou jen méně vzhledné - ale levnější.V celosvětovém měřítku se rozlišuje několik tisíc druhů, při nákupu rozlišujeme však hlavně následující:

Dlouhozrnná rýže je tvrdá, lesklá. Po uvaření zůstává suchá a zrnitá. Lidově se jí říká vývarová nebo bujónová, také patna nebo tabulová rýže.

Rýže parboiled je plnohodnotná rýže, u níž se speciální technologií vpravují vitamíny dovnitř vlastního zrna a potom se již neztrácejí. Je velmi odolná proti rozvaření, vydatná a nelepí se.

Rýže s kulatými zrny je uvařená velmi měkká. vydává část svého škrobu do vody, v níž se vaří. používá se proto s oblibou pro rizoto, rýžovou kaši nebo sladká jídla.

Rýže Carolina je zvlášť dobrou odrůdou.

Rýže natural. je přírodní loupaná rýže s klíčkem a stříbřitou blankou. Je nahnědlá až červeno-hnědá, vaří se 50 minut, tedy velmi dlouho a musí se rychle spotřebovat, protože olej z klíčku rychle žlukne.

Předvařená rýže se nejprve vařila a potom znovu usušila. Snadno se láme, vaří se jen 3 až 5 minut a potom se rychle rozpadá.

Rýže ve varných sáčcích je kulatá nebo dlouhozrnná rýže, která se dává do vody se sáčkem. Rychle se uvaří, nikdy se nepřipálí a ušetří vám manipulaci se sítem. Tato výhoda je vyvážena vyšší cenou.

Rozpočet pro 1 osobu: 50 g rýže jako přílohy, 75 g jako hlavního jídla a po 30 g do polévky nebo na sladká jídla. to platí pro neuvařenou rýži, po uvaření váží rýže třikrát více.