Olej ze semen, plodů a ořechů

29. Co byste měli vědět - karta č. 67

Čím více kyseliny linolové olej obsahuje, tím je zdravější. Nejvíce životně důležitých látek má olej lisovaný za studena. Je to vyznačeno a neměl by se zahřívat na vyšší teplotu, než byla při lisování. Za tepla lisovaný olej je rafinovaný a hodí se k tepelné přípravě.

Bodlákový olej saflorový olej se lisuje při 65 oC a má 75 % kyseliny linolové, v této formě je mírně nahořklý. Také se rafinuje, s 80 % kyseliny olejové je tepelně odolný. Dietním olejem lze nazývat olej, který obsahuje alespoň 70 % kyseliny linolové.

Podzemnicový olej má 26% podíl kyseliny linolové. Je většinou rafinovaný, velmi dlouho vydrží, snese vysokou teplotu.

Olej z lískových oříšků se lisuje za studena, má málo kyseliny linolové, hodí se ke kořenění.

Olej z dýňových jader se lisuje při 43 oC, je sytě zelený, kořenitý. Lisovaný za horka je rafinovaný a není tak ušlechtilý.

Lněný olej se lisuje při 43 oC, obsahuje mnoho linolové kyseliny, rychle žlukne. Je dobrý například s tvarohem.

Mandlový olej je nasládlý, lisuje se za středních teplot, obsahuje přibližně 35 % kyseliny linolové.

Olej z kukuřičných klíčků voní a příjemně chutná. Je většinou rafinovaný, obsahuje 39 % kyseliny linolové, může se zahřát až na 170 oC.

Olivový olej má svéráznou chuť. Lisovaný při 43 oC je zelený. S 8% kyseliny linolové je relativně stálý, hodí se k pečení.

Olej z hořčičných semen se skrývá mezi značkovými a pokrmovými tuky. Obsahuje 25 % kyseliny linolové, 8-10 % linolenové kyseliny.

Sezamový olej je k dostání lisovaný při 43 oC, rafinovaný nebo s označením "processed", intenzivně kořeněný olej. Velmi trvanlivý, snese vysokou teplotu.

Sójový olej se používá na značkové tuky a margarín. Obsahuje 56 % kyseliny linolové, 8-10 % kyseliny linolenové.

Slunečnicový olej je nejlepší, lisuje-li se za 45 oC. Obsahuje až 63 % kyseliny linolové, je mírné chuti, v tomto stavu by se neměl zahřívat.