Co byste měli vědět  o celozrnné mouce

    

29. Co byste měli vědět - karta č. 7

Obilí všeho druhu se smílá na mouku. Pokud je celé, zůstávají v něm živiny dobře zachovány. Čerstvě umletá celozrnná mouka obsahuje sedminásobné množství vitaminů, šesti násobné množství železa, čtyřnásobné množství draslíku a mědi než normální bílá mouka. Celozrnná mouka sytí, má výraznou chuť a nepřibývá se po ní na váze. Její vitální látky podporují látkovou výměnu a trá­vení. Tak působí i zbytkové látky, které tělu neposkytují žádnou energii (jouly). Bílá hladká mouka je špičková pro lehké pečivo, avšak kromě joulů neposkytuje skoro řádné živiny. Ty jsou umístěny v okrajových vrstvách obilí. Čím je jich v mouce více, tím lépe. Potřebujeme je denně pro zdraví.

Při pečení můžete výběrovou hladkou mouku nahradit moukou polohrubou. Je tmavší, chuťově výraznější a hodí se dobře na drobné pečivo, kypřené i kynuté těsto a perník.

Na omáčky je dobrá i pšeničná mouka poloh rubá, protože stejně dobře zahušťuje.

Knedlíky všeho druhu můžete připravit z celozrnné hrubé mouky. Můžete jí vždy nahradit strouhanku a mouku.

Mleté maso je velice chutné, použijete-li místo chleba pšeničné otruby, které zbydou při výrobě bílé mouky. Navlhčete je trochou tekutiny a nechte odpočinout, aby byly vláčné.

Vaječné omelety můžete připravit s celozrnnou moukou všeho druhu. Jednoduše nahraďte bílou mouku a včas zadělejte - jsou dokonalé, má-li mouka dostatek času nabobtnat.

Důležité: Čerstvě umelte mouku nebo ji čerstvou kupte a zamrazte až na 3 měsíce ve vzduchotěsném balení, tak zachováte všechny cenné látky. 

Na fotografii: žitná mouka, špaldová mouka grahamova mouka, pohan ková mouka