Druhy chleba

29. Co byste měli vědět - karta č. 78

Pokud jde o chleba, přibývá v poslední době stále více pekáren, které myslí na naše zdraví a překvapují nás novými druhy chleba. Některý jen ochutnáme, ale u dobrého chleba zůstaneme. Nebo si jej kupujeme pro změnu.

Nejdůležitější druhy: Světlý chléb je připravený ze stejného dílu pšeničné a žitné mouky s přísadou kmínu, výražkový s přísadou výražkové žitné mouky. Tmavý chléb je vyráběn z různých poměrů pšeničné a žitné mouky. Bílý chléb (pšeničný) - bageta chutná nejlépe čerstvý. Žitný chléb se připravuje z jemně mletého zrna. Střída je kyprá a měkká, chuť jemně nakyslá. Čím je chléb tmavší, tím bohatší je na vitaminy a minerální látky a tím déle zůstane čerstvý. Nejčastější jsou chleby ze směsi mouky. Obsahují-li nejméně 51 % žita, jde o žitné chleby s příměsí, stejně je tomu u pšenice. Zito dodává chlebu kořeněnou chuť, pšenice je jemná a chuťově spíše neutrální. Ze směsí se pečou selské chleby a nejrůznější druhy chleba, typické pro jednotlivé oblasti.

Tmavohnědý šrotový nebo celozrnný chléb je od jemného až po hrubý, obsahuje všechny složky zrna a vydrží nejdéle čerstvý. Žitný chléb má kořenitou chuť a je jem­ně nakyslý, zatímco pšeničný chutná po ořeších a je jemnější.

Různé speciální chleby: Vznikají různým postupem při pečení a pomocí dalších přísad, jako je lněné semínko, sezam, rozinky, pšeničné klíčky, další obilná zrna, vločky, semena a ořechy. Grahamův chléb, který patří k tradičním druhům chleba, se vyrábí z pšeničného šrotu - chutná jemně po ořeších. Žitný chléb s přísadou šrotu má aroma nasládlé a kořenité. Rovněž nasládle a nahořkle chutná chléb z pšenice nebo žita, které se nechalo neloupané nabobtnat a vyklíčit. Má výraznou kořeněnou chuť, peče-li se pomalu ve formách. Žitný chléb Vita např. obsahuje 10% pšeničných klíčků. Pumpernickel se připravuje po 24 hodinách odpočinku při nízké teplotě v parních komorách, je tmavohnědý, sladce nakyslý.