Využití tvarohu

    

30. Důležité základní recepty - karta č. 53

Bílý tvaroh je velice oblíbený. Dostanete jej jako sterilně zabalenou potravinu, která uzavřená vydrží 14 dní. Čerstvý je velice jemné chuti, potom kyselost pomalu roste, po otevření se tento proces urychluje, takže jej raději rychle spotřebujte. Doporučujeme nechat tvaroh okapat v sítu, chcete-li pevnější strukturu tvarohu - syrovátku, kterou získáte, můžete vypít jako osvěžující nápoj.

Tvarohové placičky: 750 g vařených brambor oloupejte, prolisujte lisem. Nakrájejte 40 g tučné slaniny na malé kostičky, opečte do křupava. Pečte spolu s ní 2 sekundy i 50 g cibulových kostiček. Obojí smíchejte s 250 g tvarohu, 4 lžícemi pšeničných otrub a 2 lžícemi sekané petrželky. Osolte, opepřete a ochuťte muškátem a případně i výrazným sýrem na strouhání. Utvořte bochánky, vytvořte z nich placičky, obalte moukou a oprašte. Rozehřejte 4 lžíce oleje při střední teplotě, vkládejte placičky a pečte do křupava přibližně 10 minut. Kombinujte s množstvím zeleniny.

Tvarohový máslový krém: 250 g nízkotučného tvarohu nechte okapat v sítu, až zbyde jen 200 g. Jemně našlehejte 200 g másla do krému, přitom přidávejte po lžících 125 g polotuhého včelího medu, dřeň vanilkového lusku a postupně tvaroh. Velmi jemně umelte 100 g mandlí a vmíchejte do krému. Krém je vhodný například jako náplň pruhů z lístkového těsta při přípravě krémových řezů, jako náplň piškotových rolád nebo koláčů z třeného těsta.

Rozličné chlebové pomazánky: 250 g nízkotučného tvarohu nechte okapat v sítu, až zbyde 200 g. Dále ušlehejte 200 g másla do pěny, přidejte přitom 1 žloutek, několik kapek worcesterské omáčky a 1 lžíci jemné hořčice a osolte. Další přísady přidejte podle vlastní chuti a zamíchejte: čerstvě sekané bylinky, sekaní krabi, krabí máslo a trochu citronové šťávy, rajský protlak nebo červený paprikový protlak, paprika, cibule nebo česnek.