Příprava bylinkového octa

32. Zavařujeme po celý rok - karta č. 1

     Čerstvé letní bylinky a plody dobře uchováte v octě, protože jeho kyselost konzervuje a může vyluhovat veškeré aroma z plodů a bylin. Některé byliny teprve v octě rozvinou své aroma a mohou v něm být uchovány přes zimu. Vhodné jsou bazalka, brutnák, kopr, estragon, máta peprná a tymián. Bylinky omyjte, velmi dobře osušte, odtrhněte od stonků, jemně nasekejte a volně uložte ve sklenicích s kovovým uzávěrem.. Naplňte bílým vinným nebo jablečným octem, uzavřete a postavte na víko, až jsou bylinky prosycené octem a již nevystupují na povrch. Uchovejte v chladu a temnu, využívejte na saláty.

Důležité: používejte ocet minimálně 8procentní. Přísady, sklenice a přístroje důkladně umyjte. Láhve mějte uzavřené. Přísady obsahují vodu, jako bobuloviny, ovocné slupky, šalotky nebo česnek nejpozději po 14 dnech profiltrujte a zbytky vymačkejte. Hotový ocet naplňte do vyvařených láhví, které uchovávejte dobře uzavřené v temnu.

 

Malinový ocet:
500 g zralých malin přeberte, dejte suché do láhve, doplňte 1/2 l bílého vinného octa. Denně octem zatřeste, 10 dní stavte na slunce, nejlépe na kuchyňské okno, abyste měli ocet pod dohledem. Později používejte především na zvěřinu, kyselá játra a jemné saláty.

Jalovcový ocet:
1 svazek bedrníku, 2 stonky estragonu, 2 lžíce rozdrcených bobulí jalovce a 1 l bílého vinného octa smíchejte, nechte 4 týdny louhovat. Ocet používejte po malých dávkách do holandské omáčky, na zvěřinu, ryby a masový salát. dodá jim tu pravou chuť.

Ocet z bobkového listu:
15 bobkových listů, 1 snítka rozmarýnu, 2 lžíce koriandru, 3 sušené feferonky, 6 stroužků česneku a 1 l bílého vinného octa nechte 14 dní louhovat. později použijte na sladká jídla po čínsku, na kyselé ledvinky, do rybího vývaru a pečeně na kyselo.