Švestkový kompot

32. Zavařujeme po celý rok - karta č. 21

     Doma připravený kompot má dnes stejný význam, jako za časů našich babiček. Některé ovoce teprve vařením rozvíjí své aroma. Jelikož se teplota při zavařování pohybuje pod 1000C, je to mírná metoda. Plody mají pevnou konzistenci a vitaminy zůstanou zachovány. Kompoty uplatníte po celý rok. Švestky můžete podávat k omeletám nebo k tvarohovým knedlíkům.

Rozpočet na 5 sklenic po 1 litru:

3,5 kg švestek
750 g cukru
1 malá lahvička želírovacího prostředku

Příprava:

1. Švestky zbavte stopek, omyjte a osušte. Chcete-li, můžete ponořit malé porce švestek do vroucí vody, opláchnout je studenou vodou a oloupat. Neuškodí, když každou švestku na několika místech propíchnete jehlou.

 

 

 

2. Sklenice vypláchněte horkou vodou a osušte. Naplňte švestkami, pevně je stlačte.

3 V 1 1/2 l vody rozvařte 750 g cukru. Občas zamíchejte, aby se cukr neusadil u dna. Krátce povařte.

4. Přidejte želírovací prostředek  (ale není to podmínkou) a tekutinu krátce povařte. Naběračkou rychle nalijte na švestky.

5. Sklenice uzavřete víčkem, vložte do 600 C teplé vody, zahřejte na teplotu 750 C a sterilujte 20 minut. Nechte vychladnout a uskladněte v chladné a pokud možno i temné místnosti. 

Ke švestkám můžete přidat kousek kůry z chemicky neošetřeného citronu, skořici, hřebíček a trochu červeného vína. Do každé sklenice můžete přidat i několik pecek, dodají ovoci příjemnou hořkost. Doporučujeme přidat želírovací prostředek, který šťávu zahustí a dodá ovoci pevnější konzistenci.

.