Šťáva z angreštu

32. Zavařujeme po celý rok - karta č. 7

    V červenci a srpnu dozrává angrešt. Je to ovoce, které dobře geluje a proto se přidává k jinému ovoci, které tuto vlastnost nemá. Plody měknou a podle druhu se krásně probarvují. Pokud máte angreštu nadbytek, nechte plody na keřících co nejdéle. Vyzrálé bobulky jsou sladké, aromatické, velmi vhodné na osvěžující šťávu. Tu, kterou si připravíte sami, byste měli hlídat jako poklad, protože smíchaná například s vychlazeným sektem je výborným koktejlem. Vypište cenu pro toho, kdo první uhodne, ze kterého ovoce jste šťávu připravili.

Rozpočet na 3 l šťávy:
3,5 kg zralého angreštu
300 g cukru
1 vanilkový lusk

Příprava:
1. Angrešt přeberte, okvětí se škrábněte ze suchých plodů malým nožíkem, protože by šťávu nepříznivě ovlivnilo. Teprve potom bobulky omyjte. Budete-li postupovat opačně, ulpí na ovoci a nepodaří se je spláchnout.

 

 

 
  1. 1 l vody, cukr a vanilku svařte.Vsypte angrešt, uveďte do varu a 10 minut vařte mírným varem.

  2. Vyvařené plátno o rozměrech 80 x 80 cm důkladně vyždí­mejte a pomocí prádlové gumy napněte přes okraj hrnce. Vlijte angrešt a šťávu nechte zvolna 5 až 12 hodin protékat, dokud ovocná kaše není úplně suchá.

  3. Šťávou naplňte čistě vymyté sklenice, postavte je na mříž­ku do vysokého hrnce. Lahve zalijte až těsně po hrdlo vodou, zahřejte na 85 stupňů C.

  4. Uzavřete vyvařenými zátkami, šroubovacími víčky nebo jinými uzávěry.

  5. Sterilujte po dobu 20 minut, pak co nejrychleji ochlaďte studenou vodou, kterou zvolna přilévejte k teplé. Postupujte opatrně, protože lahve při prudké změně teploty snadno prasknou.

 

.