Vitamíny na zimu

  31. Zmrazování a rozmrazování - karta č. 26
 

   Ke zmražení se hodí všechny bylinky, jen pažitka méně. Měla by se skladovat přibližně 1 měsíc ­ květináč na okně je tou lepší alternativou. Čerstvá je prostě nejchutnější. Pro některé byliny lze doporučit prodloužení trvanlivosti přidáním oleje, octa nebo soli. Ke zmrazení jsou vhodné:  bazalka saturejka,  brutnák, kopr, estragon, meduňka, fenykl, kerblík, petrželka ,máta peprná ,bedrník. Čerstvě natrhané bylinky opláchněte studenou vodou, vložte do cedníku, otrhejte ze silných stonků a osušte na utěrce.

Dále lze postupovat různým způsobem:

  1. Ostrým nožem pokrájejte bylinky na prkénku. Pak je můžete napěchovat a zmrazit a po lžících odebírat podle potřeby. Je to dobrá metoda pro bylinky, kterými budete pokrm až zcela na závěr pro dochucení a ozdobu posypávat.

  1. Nahrubo nakrájené bylinky rozmělněte v mixéru, přidejte jen minimum vody a zpracovávejte najednou jen malé porce, aby vše šlo rovnoměrně rychle. Zmrazte v krabičkách na ledové kostky, zmražené kostky potom vyjměte a zabalte. Hodí se do horkých polévek, v nichž se po odstavení rychle rozpustí.

  2. Polévkové koření, mezi ním také libeček a celerovou nať umelte na mlýnku na maso  ­praktické je užití nástavce k plnění salámu a plnění přímo do fólie na salám. Malé porce podvažte, celý obal zmrazte, potřebné zmrazené množství později nůžkami odstřihněte.

  3. Vlhké bylinky vložte volně do  mrazícího sáčku, zmrazte, zmražené rozválejte válečkem na nudle a zabalte. Jde to i takto jednoduše, avšak nesplňuje to přílišné nároky.