V čem uskladňovat

  31. Zmrazování a rozmrazování - karta č. 32
 

     Než potraviny vložíte do mrazícího boxu, musíte je vzduchotěsně uzavřít, aby se nezkazily.

Na co je nutno dbát?

  1. Kelímky, sáčky a mnohé jiné materiály používané pro tento účel by měly být z materiálu, jemuž nízké teploty, kterým bude vystaven, nevadí. Pokud z obalu nevyčtete odpověď na tuto otázku, vycházejte z toho, že se pro daný účel hodí méně nebo vůbec ne. Když jej ale přesto použijete, počítejte s tím, že kvalitu zmrazené potraviny může nepříznivě ovlivnit. Obsah nádobek by neměl sahat až těsně ke kraji. Pokud jde o tekutiny, plňte jimi obaly asi 1 cm pod okraj.

  2. Dlouho se vedly spory o tom, zda je vhodné používat ke zmrazování umělohmotné kelímky od tvarohu, smetany, sýru a jiných potravin, protože mají praktická víčka. Dnes se doporučuje použít je jen jednorázově. Několikerým zmrazením příliš zkřehnou, víčka již netěsní.

  1. Sklenice se šroubovým uzávěrem používejte ke zmrazení suchých přísad, které se - na rozdíl od tekutin - po zmrazení nerozpínají. Bylinky před nasekáním dobře osušte, abyste je mohli odebírat i v malých množstvích. Jinak zamrznou do jednoho bloku. Celozrnnou mouku ve sklenici můžete uchovat v mrazicím boxu jako čerstvou.

  2. V obchodech nabízejí přístroje na svařování fólií. Kupte si je jen v tom případě, když do mrazničky nebo chladničky ukládáte opravdu větší množství potravin a častěji. V tom případě preferujte přístroje, opatřené odsávacím zařízením. Odsají veškerý vzduch a zbaví potraviny kyslíku, který by mohl způsobit snížení kvality.

  3. Balíčky s potravinami určenými ke zmrazení si přehledně popište, abyste mohli snadno rozpoznat obsah ve zmrazeném stavu a dodržet dobu skladování. Použijte dobře samolepící etikety.