Jazyk pro slavnostní příležitosti

  31. Zmrazování a rozmrazování - karta č. 36
 

     Příprava jazyka je časově velmi náročná, ale není pracná.

Příprava:

  1. Čerstvý nebo uzený jazyk vložte na několik hodin do studené vody, aby se vyplavila sůl, nebo zbytky krve. K odstranění zbytků nečistot vložte do studené vody a povařte. Hrnec a jazyk umyjte.

  2. Jazyk postavte na plotnu s čerstvou vodou a nechte 2 hodiny mírně vařit. Krátce opláchněte, kůži stáhněte. Tuk a chrupavky odřízněte, kostičky u kořene jazyka odstraňte.

  3. Vývar přeceďte a vařte s jazykem ještě další hodinu. Tentokráte vařte se zeleninou do polévky, cibulí, natí z celeru a petržele, tymiánem, bobkovým listem, 1 hřebíčkem, celým pepřem. Pokud vaříte jazyk neuzený, přidejte sůl.

  4. Jakmile je špička měkká, vývar znovu přeceďte a dobře vymačkejte zbytky. Jazyk nechte ve vývaru vychladnout a chlaďte až do příštího dne, aby zůstal šťavnatý a ztuhnul.

  1. Počínaje špičkou, krájejte šikmo 1/2 cm tlusté plátky, na řízky pak 1 cm. Na ragú nakrájejte kostky 1 cm velké. Plátky jednotlivě zabalte, jiné části zalijte vývarem, chcete-li udělat omáčku. Ostatní vývar uschovejte pro něco jiného. Při -18 stupních C můžete uchovávat 12 měsíců.

  2. Tlusté plátky nechte 1 hodinu rozmrazit, obalte v mouce, vajíčku a strouhance a smažte při střední teplotě. Podávejte s opékanými bramborami, remuládou a osminkami rajčat. Jazyk rozmrazte ve vývaru, nevařte jej však. Čerstvý jazyk kombinujte se světlými, nepříliš kořeněnými omáčkami. Ochuťte pažitkou, bazalkou, petrželkou nebo trochou estragonu. Uzený jazyk, který je chuťově výraznější, podávejte s křenovou omáčkou, nebo s mírně sladkokyselými omáčkami ochucenými madeirou, červeným nebo jablečným vínem, také se šalotkami, rozinkami nebo blanšírovanými nalístkovanými mandlemi.