Zmražení čerstvého chleba a pečiva

  31. Zmrazování a rozmrazování - karta č. 11
 

     Má-li pečivo i chléb po rozmrazení chutnat jako čerstvě upečené, je nutné zabalit je co nejdříve po vychladnutí. Nejlépe se pro tento účel hodí alobal, protože pečivo těsně obepíná a zabrání přístupu kyslíku. Má také tu výhodu, že pečivo v něm můžeme dát do studené trouby, kde rozmrazování začíná hned po jejím rozehřátí a nespotřebovává se tak žádná zbytečná energie. Alobal kromě toho chrání před vyschnutím a odstraňujeme ho krátce před koncem rozpékání. Tak bude pečivo zase křupavé.

Pečivo obsahující kypřicí prášek lze zmrazit na dobu 4 až 6 měsíců. Celé koláče pečte při 175 stupních (plyn stupeň 2-3) asi 1 hodinu. Můžete je péci rovnou v hliníkových formách a v nich také zmrazit. Rychle rozpékat lze i jednotlivé kousky.

Piškotové korpusy můžete zmrzlé skladovat až 6 měsíců. Rozmrazujte je bud při pokojové teplotě asi 2 hodiny, nebo je pečte při 200 stupních C (plyn stupeň 3-4) podle tloušťky 5 až 8 minut.Po rozpečení počkejte s rozříznutím ještě 1 hodinu. Postupujte opatrně, protože se pečivo velmi snadno drolí.

Pečivo z lístkového těsta upečte, nechte vychladnout a zmrazte. Zmražené je můžete skladovat až 4 týdny. Těsto rozpékejte na plechu v horké troubě. Při 200 stupních (plyn stupeň 3-4) pečte 6 až10 minut, sladké pečivo pak polejte cukrovou polevou.

Čerstvý chléb nařežte na krajíce, v mrazničce je můžete skladovat až 6 měsíců. Rozmrazujte v opékači a ihned spotřebujte.

Kynuté koláče, s ovocem i bez něj, nakrájejte na kousky a zmražené uskladněte až 6 měsíců. Zmražené vložte do trouby a při 200 stupních (plyn stupeň 3-4) rozpékejte 5 až 10 minut. Na ploché kousky lze použít i rozpékač topinek. V tomto případě rozpékejte nejdříve spodní stranu.

Přednosti uchovávání pečiva zmražením oceňuje stále více lidí, neboť nemusí denně nakupovat či péci, nezaskočí je ani návštěva.