Ovocné pyré

  31. Zmrazování a rozmrazování - karta č. 15
 

     Zmrazíte-li čerstvé ovoce ve formě pyré, ušetříte si místo v mrazícím boxu nebo v mrazničce. Můžete je zpracovat v optimální kvalitě a rychle zmrazit, abyste zachovali na několik měsíců čerstvost a bohatství vitaminů.

Příprava:

  1. Vhodná jsou jablka, meruňky, hrušky, ostružiny, jahody, borůvky, maliny, rybíz, višně, broskve, švestky, brusinky, angrešt a hroznové vlno. Rovněž tak exotické nebo jižní ovoce, jako ananas, čerstvé fíky, kiwi, mango a papaja.

  2. Ovoce očistěte, oloupejte, a vypeckujte. Světlé kousky ponořte na krátkou dobu do studené slané nebo octové vody, aby se nezbarvily.

  3. Ovoce v malých porcích dejte do mixéru a rychle rozmixujte. U světlého ovoce přidejte trochu citronové šťávy, aby nezhnědlo. Jadérka nerozsekávejte, pyré by zhořklo.

  1. Pyré přislaďte, trochu cukru přidejte již při mixování. Zvýrazní se tak barvy a šetří cenné vitaminy.

  2. Rychle zabalte v denních dávkách a ihned zmrazte. Na fotografii vidíte plastické krabičky na zmrazování po 1/2 l, které můžete stavět na sebe, naplněné pyré z jahod, meruněk, jablek a kiwi.

  3. Po. krátkém rozmrazování ve studené vodní lázni ihned použijte. Při přípravě ovocných omáček kombinujte s lihovinami, vínem a kořením. Přidáním šlehačky z pyré snadno vykouzlíte zmrzlinu. S mlékem nebo s minerálkou namixujete nejrůznější osvěžující nápoje. Pro dospělé je můžete doplnit i alkoholem. Pyré využijete i na dortové a koláčové krémové náplně. Nebo je jezte se zmrzlinou, šlehačkou, omeletami.