Velké šťavnaté pečeně

  31. Zmrazování a rozmrazování - karta č. 16
 

    Velké pečeně jsou praktické, protože ztrácejí při pečení méně na váze a zůstávají šťavnaté. Zbývající porce můžete do zásoby zmrazit.

  1. Velikost pečeně volte tak,aby po vložení na pekáč zbylo po stranách ještě na 2 cm místa. Pečení přímo v troubě na plechu, který je určen k zachycování tuku, je nepraktické. Postříká a znečistí se trouba a šťáva není tak dobrá.

  2. Maso opečte do zlatohněda při 225 stupních C v elektrické troubě nebo při stupni 4-5 v plynové troubě. Dopečte při 175 stupních C v elektrické troubě nebo při stupni 2-3 v plynové troubě. Jakmile je pečeně na dotyk pevná, je propečená. Je-li na povrchu pružná, je uvnitř ještě růžová.

  3. Pro větší množství šťávy obložte pečeni nakrájenou cibulí, rajčaty, mrkví, celerem a párkem. Vložte také kosti s masem nebo morkové kosti, případně kusy kůže.

  1. Hotovou pečeni vyjměte, přikryjte alobalem a nechte 10 minut odpočinout. Maso určené ke zmrazení vcelku krájejte za studena, protože pak již neztrácí šťávu a navíc to jde snadněji. Krájejte vždy zásadně přes vlákno.

  2. Masovou pečeni zabalte do alobalu vcelku a teprve před použitím nakrájejte jednotlivé plátky masa. Je to ta nejlepší a pro maso nejšetrnější metoda. Vypečenou šťávu slijte do kelímků.

  3. K rozmrazení přendejte maso včas do ledničky a nechte nejlépe přes noc rozmrznout. Spěcháte-li, zahřejte je v hrnci při mírné teplotě, ale nevařte.m Šťávu zmrazte vždy nezahuštěnou a teprve po rozmrznutí ji okořeňte a zahustěte.