Knedlíčky a zavářky

  31. Zmrazování a rozmrazování - karta č. 17
 

     Zmražení jemných zavářek je praktické. Znamená to, že vše připravíte naráz pro několik porcí, které v mrazničce nezabírají mnoho místa. Později je můžete odebírat, oddělíte-li je fólií. Můžete si namíchat pro jeden vývar i více druhů zavářky. V horké tekutině rozmrznou v několika málo minutách. Velmi dobře se hodí knedlíčky, svitky, noky, játrové a morkové knedlíčky.

Masové knedlíčky z 500 g mletého bifteku, 2 žemlí, 1/4 l smetany, 2 vajec, 2 nastrouhaných cibulí, soli, pepře. Hmotu rozdělte na třetiny. Jednu ochuťte muškátovým květem, druhou rajským protlakem a sladkou paprikou, třetí čerstvě sekanými bylinkami, například petrželkou, smíchanou s trochou celerové natě a libečku. Knedlíčky koulejte v mokrých dlaních. Vkládejte vedle sebe do vroucí slané vody, vařte 10 minut v mírně bublající vodě.

Rybí knedlíčky z filetu lososa, pstruha, štiky, halibutu, platýsa a candáta. Pokrájejte 200 g ryby, smíchejte s 1 vejcem, 1/2 lžičkou

soli a trochou pepře, dobře vychlaďte. Vložte do mixéru s 1/8 l studené smetany a 25 g změklého másla. Rozmixujte jen krátce, aby hmota zůstala studená. Knedlíčky odebírejte a tvarujte lžičkou, vkládejte do vroucí vody, kde se ze lžičky snadno uvolní. Udržujte těsně pod bodem varu, po 10 minutách vyjměte.

Ztuhlá vejce připravená ze 6 vajec. Rozkvedlejte je s 1/8 l mléka, okořeňte muškátem a osolte. Vymastěte formu, vlijte vejce, nechte ztuhnout ve vodní lázni při teplotě cca 90°C. Zmrazte vcelku. V horkém vývaru nechte roztát, nakrájejte na drobno nebo vykrajujte lžičkou.

Zeleninu do polévky jako pórek, mrkev a celer nakrájejte na nudličky, ponořte v sítu do horké vody a nechte 5 sekund bublat. Ihned pak ponořte do ledové vody a nechte okapat. Zmrazte samostatně nebo jako směs. Při zamrazování dbejte, aby jednotlivé kousky zeleniny zůstaly odděleně, usnadní vám to odebírání podle potřeby. Zmrazujte v menších sáčcích.