Zelenina na saláty

  31. Zmrazování a rozmrazování - karta č. 18
 

   Zelenina z mrazničky se rychle rozmrazí, když ji v sítu přelijete studenou vodou. Zmrazování je optimální, když zpracujete zeleninu hned po sklizni a neskladujete -li ji déle než 6 měsíců při -18 stupních C. Delším skladováním se její hodnota pomalu snižuje. Pozbývá rovněž na chuti. Mějte proto přehled o svých vitaminových zásobách. Zeleninu uchovávejte raději v menších porcích

.Příprava:

  1. Čerstvou zeleninu na salát očistěte a omyjte. Vhodné jsou zelené fazolky, světlé fazolové lusky, mrkev a kedlubny, paprikové lusky ve všech barvách, kapusta a bílé zelí, stonky i hlízy celeru. Červenou řepu ve slupce uvařte ve vodě za mírného varu.

  2. Zeleninu na míchaný salát nakrájejte na souměrné kousky. Tenké nudličky jsou vhodnější než kostičky, protože se rychleji rozmrazí a rychleji přijímají koření omáček.

  1. Nejméně 2 litry vody uveďte do varu při vysoké teplotě. Zeleninu zavěste do vody v 200 g dávkách v drátěném košíku a vařte, dokud je ještě polotuhá. Včas ji vyjměte, aby se nerozvařila. Nahraďte vodu, která se během vaření vypařila - při ponoření zeleniny nesmí přestat vřít.

  2. Zeleninu okamžitě ponořte do ledové vody a proces vaření zastavte. Jakmile se zelenina ochladí, nechte ji odkapat v sítu. Slupku červené řepy oloupejte a teprve pak řepu úhledně nakrájejte.

  3. Zabalte do kelímků. Na osobu počítáme 125 až 150 g zeleniny. Zabalte ji po porcích nebo připravenou pro směsi a rozdělenou fólií, aby se vzájemně nezabarvila.

  4. Salátové omáčky připravujte teplé, případně je krátce zahřejte. Zeleninu do nich vmíchejte, aby rychleji přijala jejich aroma.