Dortíčky z křehkého těsta

  31. Zmrazování a rozmrazování - karta č. 2
 

    Kdo sám peče dortíčky, může je ze zásob bleskurychle využít a vykouzlit něco, s čím se pochlubí. Ovocem anebo krémem naplněné chutnají dortíčky výtečně ke kávě. Krátce rozpečené s pikantními přísadami jsou vynikající přesnídávkou, která se může podávat i jako předkrm.

Korpus z křehkého těsta.
 Těsto uhněťte ze 450 g polohrubé mouky, 225 g másla, 2 vajec, 8 lžic másla, špetky soli a špetky cukru. Přikryté chlaďte 1 hodinu, krátce prohněťte a vyválejte do tloušťky 3 mm. Těstem vyložte formičky, a aby si korpusy při pečení uchovaly svůj tvar, vložte kolečko pergamenu a vyplňte luštěninami. Vložte doprostřed horké trouby a pečte při 200 stupních C 10-12 minut. Papír s luštěninami vyjměte, korpusy vyklopte z formy, dokud jsou vlažné. Ihned zabalte do fólie tak, aby se mohly zmrazit. Skladujte až 4 měsíce. Pokud však nemáte mrazničku nebo dostatečný prostor v mrazícím boxu, můžete až4 týdny skladovat bez chlazení.

Dortíčky ke kávě
Uvařte vanilkový pudink, dortíčky potřete tenkou vrstvou. Nebo potřete korpus marmeládou, vložte ovoce, které se chuťově hodí. Syrové bobuloviny, pomeranče, banány, sladké třešně a mango. Můžete použít také višně, švestky, třešně, meruňky, reveň a ananas ze sklenic. Na ovoce nalijte víno nebo ovocnou šťávu, zahuštěné dortovou polevou na ovoce nebo želatinou. Dortíčky se syrovými kiwi a syrovým ananasem, potažené želé, se musí ihned podávat, protože ovoce obsahuje enzym štěpící bílkoviny, který by polevu opět proměnil v tekutinu. Nepřipravujte je proto do zásoby.

Pikantní dortíčky.
Na tyto dortíčky lze báječně využít malé zbytky upraveného masa, zeleniny a nářez. Naplňte jimi ledově studené dortíčky, zalijte mlékem s vejcem (na 1/8 l = 1 vejce), posypte strouhaným sýrem a zapečte při 200 stupních C 10 minut. Jistě si vytvoříte vlastní chuťově zajímavé kombinace. Pikantní dortíčky podávejte ještě horké z trouby.