Brusinky a jiné

  31. Zmrazování a rozmrazování - karta č. 20
 

     Brusinky je možné koupit na trhu od poloviny srpna do konce měsíce. Jsou aromatičtější než velké cranberries, které jsou spíše nakysle osvěžující. Při vaření hlasitě pukají. Existuje několik odrůd brusinek, z nichž některé jsou velmi vzácné. Cranberries mají svoji sezonu od listopadu do dubna. Mají problubeň tam, kde brusinky mají korunu. Všechny odrůdy dlouho vydrží a můžete je v lednici uchovávat po několik týdnů, při 1 až 3°C dokonce až 3 měsíce. Zmrazení jim vysloveně vyhovuje a je tou nejlepší alternativou, jak zachovat jejich čerstvost. U nás na trhu jsou zatím méně známé než v sousedním Německu.

Příprava:

  1. Brusinky nejprve pečlivě přeberte a omyjte, v sítu je nechte dobře odkapat, rozprostřete je na plátně a osušte. Pak je zabalte a zmrazte. Takto zůstanou i zmražené brusinky sypké a lze je snadno odebírat.

  1. Na kompot svařte 1/4 l pomerančové šťávy s 250 g cukru. Vznikne řídký sirup. Nasypte do něj zmražené brusinky, uveďte do varu, vařte 5 minut a přikryté nechte vychladnout.

  2. Kombinujte i s jiným ovocem. Jablka a hrušky se k brusinkám vždy hodí, zajímavé jsou směsi z borůvek, bezinek a ostružin.

  3. Pro syrové pyré smíchejte 250 g zmražených borůvek s 250 g želírovacího cukru a šťávou z jednoho pomeranče. Nechte hodinu stát. Když je cukr rozpuštěný, rozmixujte. Podávejte ke zvěřině a masovému fondue, i smíchané se šlehačkou a trochou křenu.

  4. Pro omáčku na svítky všeho druhu svařte 1/8 l vody se 100 9 cukru. Přidejte 250 g brusinek, 5 minut vařte při perlivém varu. Rozkvedlejte 1 lžíci škrobu a 3 lžíce pomerančového likéru, omáčku zahustěte, krátce povařte.