Letní drobné ovoce pro sladké hody

  31. Zmrazování a rozmrazování - karta č. 22
 

     Drobné ovoce a bobuloviny můžete zmrazit v syrovém stavu. Rezervujte si pro ně dostatek místa, protože bobuloviny se neudrží žádným jiným způsobem tak čerstvé. Rozmrazujte je až těsně před použitím, protože když rozmrznou, rychle kašovatí a ztrácejí pěkný vzhled.

Ovoce zmrazujte s tenkou vrstvou moučkového cukru, která jednotlivé bobulky ovoce ochraňuje. Platí to zejména pro ovoce na ozdobení, které jednotlivě na tvrdé podložce zmrzne dříve, než je vzduchotěsně zabalíte.

Ke zmražení vyberte jen prvotřídní, zralé a pevné ovoce. Opatrně je omyjte a očistěte, velmi dobře osušte, nejlépe rozprostřené na plátně. Zmrazte proslazené nebo bez cukru. Na osobu a porci počítejte 75 g ostružin, jahod, borůvek, malin, rybízu nebo sladkého angreštu. Do mikrotenových sáčků dejte jen tolik ovoce, kolik spotřebujete na jedno použití. Sáček opatřete štítkem s údaji o obsahu a gramáži. Skladujte nanejvýš jeden rok.

Bobulovité ovoce se hodí do míchaných nápojů. Přidává se zmrazené. Nedávejte ho příliš mnoho najednou a přidávejte trochu tekutiny: mléka, smetany, jogurtu, podmáslí, minerální vody.

Horký pudink nalijte na zmrazené ovoce. Pudink rychleji vychladne a je pevný.

Nákypy prokládejte zmrzlým ovocem a dobu pečení trochu prodlužte.

Korpusy pokryjte zmrzlým ovocem a zalijte horkou polevou. Bobuloviny nechte přikryté v lednici šetrně rozmrznout. U balíčků s obsahem 500 g to trvá přibližně 8 hodin, při pokojové teplotě jen asi 3 hodiny.

Neslazené ovoce posypte cukrem a nechte samovolně rozmrznout, jde to pak trochu rychleji. Také alkohol urychluje tání. Jednotlivé plody namočte krátce do studeného cukerného roztoku nebo poprašte moučkovým cukrem. To brání přístupu vzduchu, pomáhá udržet vitaminy a chrání svěží barvy ovoce.