Adventní a vánoční pečivo

  31. Zmrazování a rozmrazování - karta č. 29
 

     Pokud máte krátce před adventem málo času, můžete si pečivo připravit již dříve a celý poklad uložit v mrazničce až do doby, kdy jej budete potřebovat.

Pro dorty den po upečení rozřízněte korpus na 3 pláty a zabalené ve fóliích je můžete zmrazit až na 5 měsíců. Tak je lze ihned po rozbalení naplnit a současně se rychle rozmrazí. Jsou-li korpusy suché, navlhčete je likérem nebo koňakem případně sirupem.

Medový koláč uchovávejte před zmrazením několik dní v chladu, aby byl dobře uleželý. Velmi jemné a tvrdé pečivo uchovávejte v zavřené plechové krabici s kouskem jablka, až změkne a bude mít tu nejlepší chuť. Potom pečivo zmrazte až na 4 měsíce. Podle tloušťky rozmrazujte 1/2 až 1 hodinu, pak je potřete polevou a ozdobte.

Drobné pečivo zabalte a skladujte v mrazničce tak, aby se nemohlo rozbít. Pečivo z křehkého těsta můžete zmrazit na dobu až

5 měsíců. Také dortíčky, které se rychle rozmrazí, zatímco se plní a zdobí. Polevy z čokolády a cukrové polevy připravujte teprve po rozmrazení, protože čerstvé vypadají lépe. Zmrazením dostávají trhliny a skvrny. Ke zmrazení se nehodí makronky a sněhové pečivo. Ty patří do plechové krabice na pečivo do chladných prostor, které nejsou vlhké. Protože obsahují jen málo nebo vůbec žádný tuk, zůstávají během chladného ročního období ve stejné kvalitě po řadu týdnů.

Vánoční štoly nemrazte, když jsou svátky ještě daleko. Nechte je zrát a potom je zmrazte až na dobu 8 měsíců. Před podáváním je potřete rozpuštěným máslem a práškovým cukrem, které štolu uchrání před vysušením. Nebo je nechte po upečení 2 dny ležet v chladu ve vzduchotěsném balení, potom zabalte a uchovávejte v nevytápěné místnosti. Krásně tam zrají a mohou se konzumovat až o 6 týdnů později.