Jak nejlépe zmrazit zelí

  31. Zmrazování a rozmrazování - karta č. 30
 

Příprava:

  1. Zelí jemně nakrájejte nebo nakrouhejte, střední košťál a poškozené listy odstraňte.

  2. Uveďte do varu 5 litrů vody,ponořte do ní v cedníku nebo sítu 1/2 kg zelí a 5 minut vařte za perlivého varu. Takto se zelí uvaří rychle a šetrně.

  3. K bílému zelí přidejte do vody trochu soli, k červenému zelí asi 1/8 l octa.

  4. Zelí ihned po uvaření ponořte do ledově studené vody, aby se dále nevařilo a aby zůstalo zachováno co nejvíce vitaminů. Nechte dobře okapat.

  5. Pak zmrazte naporcované v sáčcích nebo v kelímcích. Později použijte do salátů nebo do polévek. Například použijte v následujících receptech:

Zelí na vidličku: Jednu jemně nakrájenou cibuli osmahněte na 4 lžících oleje s 1 lžící cukru do zlatova. Přilijte 1/8 l vody a 1/8 l vína, okořeňte solí, pepřem a kmínem. Přidejte 800 g buď zmrazeného nebo rozmrazeného

bílého zelí, k tomu 1 jemně nastrouhané jablko. Po vzkypění duste asi 10 minut,  občas zamíchejte, nakonec ještě dochuťte.

Červené zelí:  Jednu jemně nakrájenou cibuli do zlatova osmahněte se 2 lžícemi cukru a 4 lžícemi sádla nebo oleje, přidejte 800 g zmrazeného nebo rozmrazeného červeného zelí. Přilijte 1/4 l červeného vína, 4 lžíce vinného octa a přidejte 1 jemně nastrouhané jablko. Okořeňte solí, bobkovým listem a trochou kmínu. Nechte vzkypět a 20 minut duste. Občas zamíchejte, nakonec dochuťte, například brusinkovým kompotem nebo trochou rybízového želé, trochou pomerančové šťávy nebo octem.

Důležité: Protože se zelí dlouho vaří, vyplatí se navařit si je do zásoby. Část zkonzumujte ihned jako salát nebo jako přílohu, zbylé zabalte po denních dávkách a zmrazte. Zmrazené zelí při použití již nenadýmá.