Uzené ryby

  31. Zmrazování a rozmrazování - karta č. 31
 

     Uzené ryby první jakosti jsou zcela čerstvé a mají lesklou, pevně napjatou kůži. Ryby podle výrob­ce, ale i prodejny, jsou rozdílné kvality, takže se příznivá příležitost využívá pro zásobování na příští dny: do 4 dnů v ledničce při plus 2-3 stupních C. Můžete se ale také zabezpečit na delší dobu dopředu, pokud zboží uložíte nejpozději do jednoho dne po vyuzení do mrazničky. V tomto případě ryby zcela těsně zabalte, vzduchotěsně uzavřete a ihned zmrazte za nejnižší teploty.

Jak dlouho skladovat? Uzenáče, kapry a šproty se hodí na zmrazování méně dobře, za krátkou dobu ztrácejí mnoho ze své dobré chuti a neměly by se proto skladovat déle než maximálně 4 týdny při -18 °C. Dobře se hodí: úhoř, makrely, pstruzi, halibut a platýs. Mohou být zmraženy do 3 měsíců.

Jak rozmrazovat? Uzené ryby při pokojové teplotě nechte rozmrazovat 1 hodinu na každý centimetr tloušťky - mají mít pokojovou teplotu, aby dobře chutnaly.

V tomto případě jsou také kůže a kostičky uvolněny a mohou se snadno vyjmout a odstranit. Některé podněty k servírování:

S chlebem.Vezměte tmavý celozrnný chléb, který má jemnou chuť a není nakyslý. Namažte jej máslem, obložte rybou a poprašte trochou pepře. Můžete jej také obložit listy salátu, syrovým žloutkem v cibu­lovém kroužku a jemně nakráje­nou pažitkou.

S míchaným vejcem: Vejce na míchaná vajíčka rozkvedlejte v poměru 1 vejce na 2 lžíce vody, slabě osolte a okořeňte trochou muškátu. Upravte tak, jak jste zvyklí, kusy ryb přidejte na poslední chvíli a trochu zahřejte, ale ne tak, aby to rybu vysušilo. Podávejte k tomu toasty nebo bramborovou kaši, ředkvičky nebo řeřichu.

Pomazánka Maso z uzené makrely pokrájejte. Smíchejte s drobně nakrájenou cibulkou, sterilovanou okurkou, hořčicí. Osolte a opepřete. Mažte na chleby s máslem.