Čerstvá zelenina do zásoby

  31. Zmrazování a rozmrazování - karta č. 33
 

     Zeleninu, určenou ke zmražení, zpracujte několik málo hodin po sklizni, chcete-li ji mít tak chutnou, jako z mrazíren. Zelenina stará několik dní již ztratila velkou část svých cenných látek.

Příprava:

  1. Zeleninu pečlivě očistěte a podle chuti nakrájejte na větší nebo menší kousky. Listový salát, křen a ředkvičky se k zmrazení nehodí.

  2. Přiveďte 5 l vody za vysoké teploty do varu, 500 g zeleniny ponořte v sítu do vařící vody a povařte 1 až 3 minuty v bublající vodě (blanšírování). Kratší či delší dobu - podle toho, jak je zelenina tuhá.

  3. Zeleninu ihned po povaření ponořte do studené vody, aby co nejrychleji zase zchladla.

  4. Aby rychleji uschla, rozprostřete ji na čistých utěrkách. Ihned poté dejte denní dávky do sáčků a uzavřete je. Volte vždy obaly, určené k mražení potravin, které pevně přilnou, aby se k potravině nedostal kyslík.

  1. Sáčky se zeleninou položte vedle sebe do mrazničky. Jestliže mrazíte množství přesahující 1 kg, nastavte mrazničku několik hodin před mražením na nejvyšší výkon, aby zelenina rychle promrzla.

  2. Zeleninu neskladujte déle než 6 měsíců, má-li být prvotřídní. Poté je nutno počítat se ztrátou kvality.

  3. Zeleninu, kterou chcete rozmrazit, přendejte včas do ledničky. Chcete-li rozmrazovat rychle, můžete dát zeleninu rozmrazit do cedníku pod tekoucí studenou vodu.

  4. Zeleninu po rozmrazení vařte jako čerstvou zeleninu, dusíte­li ji, počítejte s kratší dobou. Můžete ji dát i zmraženou do hrnce a při nízké teplotě, s trochou tuku a vody, rozmrazit a vařit.