Chřest

  31. Zmrazování a rozmrazování - karta č. 39
 

     Když začíná léto, končí v našich zeměpisných šířkách hlavní sezona chřestu. Můžeme se ale předzásobit, když se královská zelenina nabízí během sezony někdy levněji. Může to být také zlomkový chřest, který kromě svého vzhledu jinak poškozený není.

Příprava:

  1. Chřest začněte loupat od hlavičky, konce odkrojte. Špičky, které zůstanou neoloupané, stáhněte směrem nahoru.

  2. Hlavičky nakrájejte na délku odpovídající krabici, v níž je chcete zmrazit. Ze stonků nakrájejte 4 cm dlouhé a 1/2 cm silné pruhy, z koncových kusů 1 cm silné plátky.

  3. Slupky vařte s vodou, trochou soli, cukru a citronové nebo pomerančové šťávy 20 minut, přeceďte přes jemné plátno, zbytky vylisujte poté, co přestane stoupat pára.

  4. Chřest zabalte odděleně pokud možno s co nejmenším množstvím vzduchu. Podle předpokládaného upotřebení zmrazte ve studeném vývaru, nebo také bez něj. Uskladně­te při -18 oC, nejpozději do Vánoc spotřebujte.

  1. Zmražený chřest vložte do vařící vody a uvařte během 10 až 15 minut v mírně bublající vodě. Je však lepší nechat chřest včas roztát ve vývaru, v němž byl zmrazený, ihned poté rychle uveďte do varu a vařte. Nebo přiveďte při mírné teplotě do varu, při roztávání občas obraťte.

  2. Pomocí chřestu učiňte slavnostním telecí nebo drůbeží ragú. Připravte z něj polévku, nasaďte korunu zeleninovým a nářezovým mísám.

Výborný jarní salát

400 g chřestových proužků zahřejte v 6 lžících neutrálního oleje s 1/8 l bílého vína a 1/4 lžičkou soli, duste 5 minut, nechte vychladnout. Smíchejte s 250 g syrových žampionů v plátcích, jemnými nudličkami ze 2 jarních cibulek, solí, pepřem, cukrem a trochou octa se sherry. Ochuťte, posypte jemnými nudličkami lososové šunky.