Mleté žampiony - polotovar

  31. Zmrazování a rozmrazování - karta č. 41
 

     Mleté žampiony se hodí k přípravě filetu v lístkovém těstě. Je to také záchrana při mnoha příležitostech, jak nastavit pokrmy, když k nám krátce před jídlem nečekaně přijdou přátelé. Guláš a ragú se jimi dají nastavit právě tak dobře jako masové omáčky všeho druhu. Žampiony můžete zjemnit mleté maso, můžete je vmíchat do těstovin a vykouzlit z nich malé teplé předkrmy: toasty, lístkové taštičky, plněné omelety a krémové polévky.

Rozpočet na 2 litry mletých žampionů:
2,5 kg žampionů
1 lžíce soli
500 g šalotek
60 g másla
1/4 l šlehačky

Příprava:

  1. Houby očistěte a smíchejte se solí. Přiklopené je pomalu zahřívejte, až pustí vlastní šťávu. Vařte 5 minut, vyklopte do plátýnka, vymačkejte a umelte v mlýnku na maso.

  1. Šalotky oloupejte, nakrájejte na kostičky a na másle duste do měkka. Poté přidejte šťávu z hub a nechte ji až na zbytek vyvařit. Přidejte šlehačku a nechte také skoro vyvařit.

  2. Houby a šalotky smíchejte, zabalte tak, abyste měli denní porce - to znamená pro 3-4 člennou domácnost 1/41 dózy.

  3. Hmotu nechte vychladnout, krabičky zavřete, dejte prochladnout v lednici a zmrazte při nejnižší možné teplotě. Při -18°C můžete skladovat až 3 měsíce.

  4. Chcete-li urychlit rozmrazování v dózách, dejte je krátce do teplé vody. Nebo je vložte zmrazené do horkého jídla.

Žampionová krémová polévka:

Pomalu zahřejte 1 l hovězího vývaru s 500 g mletých hub, rozmixujte, zjemněte 1/8 l sladké smetany, ochuťte. 1/8 l šlehačky mírně osolte, opepřete a okořeňte mletým tymiánem, ušlehejte do krému a před podáváním přidejte do polévky na talířích.